Dopředu vytýkám, že tento lehce bulvární článek píšu o situaci v listopadu 2015 a to, co píšu, může rychle zastarat. A také varuju, že můj pohled může být trochu subjektivní, ale to se u takovýchto srovnávacích článků dá asi předpokládat.
Google Docs
Google Docs byl průkopníkem tabulkového procesoru v cloudu. Tedy systému, kdy si není třeba nic instalovat, a k tabulkovému procesoru se přistupuje prostřednictvím webového prohlížeče.
S tím souvisí to, že dokumenty jsou primárně uložené také v cloudu – ve sdílené složce – a nemají off-line kopie.
Tabulkový procesor Google Docs se původně jmenoval Google Spreadsheet a vznikl v roce 2006. Logiku ovládání i například funkce si převzal z Excelu a obecně z tabulkových procesorů, na rozdíl od nich ale neměl nikdy ambici fungovat jako instalovatelná aplikace.
Program je proti Excelu výrazně jednodušší a hodně funkcionality mu buď úplně chybí, nebo je třeba je doinstalovat (řešitel, datové modely, vložené tabulky, nahrávání maker…), případně sice jsou přítomné, ale v hodně zjednodušené firmě (kontingenční tabulky). Tak trochu jsem čekal, že se Google bude snažit dohnat Microsoft, ale Google Docs se od svého vzniku jinak výrazně nemění.
Google je pro jednoho uživatele zdarma, pro firmy je zpoplatněný.
Aktuálně považuji za hlavní výhody Google Docs
- Integrace s Gmailem
- Možnost řídit přístupy k listům pomocí Google účtů a celkově šikovnější spolupráce uživatelů
- Perfektně zpracované on-line formuláře pro vyplňování tabulek přes web
- Funkci IMPORTRANGE pro propojování souborů různých uživatelů uložených v různých úložištích
- Verze Google Docs zdarma toho umí víc než Excel zdarma (Excel Online).
Microsoft Excel
Excel má hodně dlouhou historii. Jeho předchůdce u Microsoftu, tabulkový procesor Multiplan, byl vytvořen v roce 1982 (to není překlep…), ale dlouho fungoval ve stínu konkurenčního Lotusu 1-2-3. První Excel nazvaný Excel byl vytvořen pro počítače Apple (!) v roce 1985. Pak příšly varianty pro DOS a pro Windows a výsledek dlouhé evoluce používáme dnes.
Excel má hodně verzí, ale v zásadě hlavní je běžný lokálně nainstalovaný Excel, který nejspíš používáte, a pár let starý Excel Online. Ten je dodávaný v rámci Office 365 a je to typická cloudová aplikace fungující na podobném principu jako Google Docs a obsahující, obdobně jako Google Docs, jen malou část funkcionality běžného Excelu.
Online verzi Excelu je možné pořídit pro jednotlivce zadarmo, klientskou aplikaci Excelu zaplatíte buď jednorázově nebo měsíčně jako Office 365.
Aktuálně má Excel tyto zásadní výhody:
- Standardní instalovatelná aplikace Excelu. Oproti prohlížečovým verzím funguje hladce, okamžitě reaguje, je ergonomicky bezvadně odladěná. Oproti Googlu nemám pořád pocit, že něco reaguje divně. O klávesových zkratkách nemluvě.
- Rozsah funkcionality, ke kterému se nablíží ani Google, ani např. Libre Office.
- Integraci na řadu dalších aplikací pro zpracování dat. Nejvíce samozřejmě Microsoftí nástroje jako MS SQL nebo Power Pivot. Vůbec za velkou výhodu Microsoftu považuji to, že uživatelům nabízí vše od operačního systému přes tabulkový procesor až pro relační databáze, a vše je docela dobře integrované. K takto komplexnímu prostředí se nikdo z konkurentů ani nepřibližuje (i když na jednotlivých bojištích Microsoftu samozřejmě může Microsoftu zle zatápět nejen Google, ale i třeba Apple, Oracle, SAP, IBM a řada dalších). Excel už není jenom tabulkový procesor, ale docela solidní komponenta business intelligence – může sloužit pro ukládání dat, jejich vyhodnocování, ale třeba také pro tvorbu dashboardů nebo pro datamining.
- Množství dokumentace a manuálů k tomuto tabulkovému procesoru, což vyplývá z masivního rozšíření a dlouhé historie.
- Rychlost běžné práce, rychlost pohybu po dokumentech, a zdá se mi že i rychlost zpracování. Je nicméně velká škoda, že Excel ani Google neumožňují provádět náročnější výpočty na cloudu. Na některé operace jsou běžné počítače prostě pomalé a bylo by fajn soubor nechat přepočítat na serveru nabušenými servery Microsoftu nebo Googlu, které by to zvládly za zlomek času. Tato možnost se při práci v cloudu dost nabízí a zřejmě by pomohla nejenom mě, ale i např. vědcům. Mohla by být alespoň za příplatek. V současnosti programy jakékoliv trochu náročnější výpočty prostě odmítnou zpracovat, protože moc dlouho trvají, a stejně tak odmítnou zpracovávat jakékoliv větší soubory dat.
Závěr
Z mé zkušenosti s oběma aplikacemi plyne, že obě aplikace mají místo na trhu. Google Docs je využitelný spíše pro méně náročné online projekty nebo jednotlivce, Excel pak pro náročnější firemní prostředí. Tak si vyberte 🙂