Dovolím si pár poznámek na téma “Jak se liší logika Power nástrojů v Excelu versus v Power BI”. Píšu to proto, že je to vlastně docela časté téma diskusí na firemních workshopech.
A dopředu vytýkám že si nedělám nárok na kompletnost 🙂
Grafické zobrazení
Výstupem Excelu je typicky kontingečka, z té můžete vytvořit sloupečky, proužky, spojnice, nějakou tu koblihu, koláč nebo mapu… a tím to končí. Power BI má nekonečnou, neustále se rozrůstající paletu grafů a tabulek. Kdyby vám z nějakého důvodu nestačilo ani to, napíšete si své v R-ku, Pythonu a kdoví v čem ještě. Jen pro představu – třeba Ganttův diagram není v Excelu vůbec, v Power BI si můžete vybírat z patnácti různých.
Datový model a ukládání dat
Tady už jsou síly vyrovnanější. V Excelu (v datovém modelu) i v Power BI se používá jazyk DAX a naprostá většina funkcí je stejná.
Pro mě je asi největší odlišnost v tom, že v Excelu není možné vytvořit DAXem přímo tabulku. Tedy je to možné, ale tu tabulku pak musíte zabalit tak, aby vyšla míra. Čili třeba tohle projde v obojím:
Ale tohle jen v Power BI:
- table result:=DISTINCT(‘table'[Item])
Pokud tedy potřebujete dynamicky vytvářet tabulky, použijete v Excelu většinou Power Query. Tohle pravidlo má jednu zajímavou výjimku, a tou jsou datumové dimenze, které můžete v Power Pivotu vytvořit pomocí speciálního tlačítka.
Power Query a načítání dat
Celkově je Power Query v Excelu i v Power BI a je velmi podobné. Power BI má navíc třeba bambilion konektorů do všech zdrojů na planetě plus možnost tvořit si další. Excel jich má jen zlomek – ale zase jsou to ty nejčastěji používané (Excel, CSV, SQL databáze…).
V Power BI je zajímavá možnost napsat si konkrétní kroky pro úpravu dat i v Pythonu nebo R-ku, v Excelu si ale zase můžete vybrat, kam se data načtou – jestli do běžné tabulky, do kontingenčky nebo do datového modelu.
Excel je super v tom, že můžete mít na jednom místě nejen report, databázi a Power Query, ale také vstupní data nebo jejich část. To je velmi praktické a i když můžete nějak zapisovat i do Power BI (třeba Power Appkou), je to mnohem, mnohem mnohem… složitější.
Praktické použití ve firmě
Tady Power BI drtivě vede. Můžete ho na milion způsobů sdílet, automaticky refreshovat, napojit na všechny možné konektory, služby, na všechno. Excel je může být jednodušší jen pro menší řešení, která děláte víceméně pro sebe.
No, a co z toho teda plyne?
Z uvedeného soupisu se zdá, že nemá cenu používat Power nástoje v Excelu, když máme Power BI. Jenže v praxi je to jinak a řada uživatelů (třeba já) má dost důvodů Excel používat.
- Já třeba používám Excel ve chvíli, kdy data vyhodnocuji primárně pro sebe a jako výstup mě stačí tabulka bez grafů – což je překvapivě často,
- Excel může být také výrazně levnější co se týká licencí (ovšem zdaleka ne vždy),
- A je super v situacích, kdy potřebujete třeba jen přidat “nějaké to Power” do existující xlsx tabulky.