Co se v Excelu NEučit, protože to za to nestojí?
V Excelu je spousta témat, která když se naučíte, zjednoduší vám práci.
V tomto článku je ale přehled věcí, které jsou podle mě celkem na nic – nebo přesněji, jejich využití je zcela minimální.
Čím začít? Tak třeba…
Maticové vzorce.
Skoro všechno, co se s nimi počítá, se dá počítat jednodušeji – např. pomocí SUMIFSu, COUNTIFSu. Pokud tyto funkce nestačí, může na řadu přijít DAX, kde se dá spočítat opravdu všechno a troufnu si tvrdit že jednodušeji než maticí.
Jedinou výjimkou je asi funkce TRANSPOZICE – tam nevím o žádném způsobu, jak ji nahradit pokud chcete vzorečkem “převracet” tabulku.
Formuláře
V Excelu můžete mít formuláře jako ActiveX prvky, formuláře jako sadu ovládacích prvků umístěnou na listu nebo formuláře jako formuláře – automatický nástroj pro vyplňování tabulky (ty jsou tak schované, že o nich nejspíš ani nevíte).
A ani jedno z toho nejde moc dobře používat. První dva proto, že jsou hrozně komplikované na tvorbu, třetí proto že nic neumí. Nakonec bude vždycky rychlejší zapisovat údaje přímo do tabulky. A nebo, když už, použít spíš online formulář.
Scénáře
Scénáře umožňují vytvořit přednastavené situace, měnit je a sledovat dopad na výsledek.
Ale upřímně – obdobného výsledku se dá často dosáhnout mnohem jednodušeji pomocí vzorečků s podmínkami.
Souhrny
Souhrny umožňují seskupit data v tabulce a vysčítat je.
Proč tedy souhrny skoro nikdo nepoužívá?
Protože tabulku s výsledky musíte na začátku seřadit a pak pořád udržovat seřazenou.
A protože kontingenční tabulky jsou mnohem snadnější a rychlejší.
VBA
Teď trochu kontroverze – Visual Basic for Applications.
Bylo by to asi na delší dobu a je pravda, že některé důvody hrají pro VBA – především to, že stále existují situace, které prostě jinak nevyřešíte.
Proč tedy radím se VBA neučit?
Tak zaprvé je v některých firmách prostě zablokovaný z důvodů bezpečnosti. Za druhé nefunguje v cloudu a většina uživatelů už v cloudu pracovat chce.
Ale hlavně – abyste ve VBA napsali něco smysluplného, musíte ho fakt dobře umět a stejně to zabere nechutně moc času. Doporučuji naklikat to samé v Power Query (skoro vždycky to jde) a ušetřený čas strávit něčím příjemnějším.
KPI v Power Pivotu
A nakonec něco pro analytiky – KPIčka v Power Pivotu jsou fakt na nic.
Dají se jednoduše nahradit mírou a podmíněným formátováním, budete to mít jednodušší a o nic důležitého nepřijdete.
Co se tedy učit místo toho?
Power Query, Power Pivot (ano, bez KPIček…t nebo případně Power BI. Protože tihle kamarádi vám ušetří opravdu hodně času.
Pokud jste se se světem Power zatím nesetkali, doporučuji začít s Power Query – je nejrychleji (a opravdu velmi rychle) zvládnutelné.
Co se týká VBA, tak s tím nemohu souhlasit. Je super doporučit uživatelům Power Query, ale tím se vyřeší pouze ETL proces. Uživatelům vždy doporučuji spíše, aby se naučili jednoduchý programovací jazyk VBA, kde poměrně rychle vidí výsledky svého konání. Jasně, chvíli trvá než se uživatel VBA naučí, ale z něj už to není daleko k R Scriptu, Pythonu, C# nebo ASP .NET. Zároveň si budou moci ve firmách opravovat zastaralé procedury, které jsou většinou velmi jednoduché a vytvořeny s pomocí záznamníku maker a možná se tím stanou pro zaměstnavatele méně nahraditelní. Bohužel se z uživatelů stále více stávají pouzí klikači, kteří jsou schopni naklikat si neuvěřitelně složitý kód M jazyka v Power Query, který jim po spuštění sežere i 8 GB RAM. Chápu ale, že v tomto případě jde spíše o PR článek, aby se dobře prodávaly kurzy PP a PQ 😉 Pokročilý uživatel by měl znát vše výše uvedené a ten, kdo rád pracuje s daty by měl zkusit programování, je to super, bude vás to bavit!
My prodáváme kurzy Power i kurzy VBA, takže PR to fakt není 🙂
S čím bych možná souhlasil by bylo, že VBA může být startem ve výuce programování s tím, že uživatel pak přejde na něco složitějšího. Na druhou stranu třeba zrovna R-script si myslím že je úplně jiný a tam jsou vám základy z VBA celkem na nic.
Jestli se z uživatelů stávají klikači – to je klidně možné, ale na druhou stranu většina uživatelů Excelu jsou lidé z marketingu, logistiky, financí atd., kteří se nechtějí stát programátory a jediné co potřebují je, aby to fungovalo a aby to fungovalo rychle. A v tom je Power o světelný rok dál než VBA.
Script Power Query, který sežere 8 GB Ramky, je přinejmenším velmi neobvyklý.
Jinak programování je super a baví mě, ale troufnu si tvrdit že Power Query a Power Pivot (ale i jejich ekvivalenty od jiných výrobců) jsou také celkem zábavné 🙂