S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Radiobutton znáte z  webových stránek. Používá se v situacích, kdy si uživatel má vybrat právě jednu možnost z několika.

1 co je to radiobutton
Je to několik bílých koleček, kdy do jednoho z nich (ale vždy jen do jednoho) se kliknutím přidá černý puntík a tím se vybere požadovaná možnost.

Mimochodem – víte, jak vzniklo pojmenování “radiobutton”? Ve starých autorádiích (u nás hlavně pak později v kazeťácích) fungovala tlačítka tak, že když jste jedno zmáčkli, ostatní se uvolnila. Tak šla vybrat pouze jedna možnost – jako u radiobuttonu.

Příklad

Potřebuji spočítat cenu pro zákazníka. S tím, že někteří z nich mají nárok na slevu, někteří ne. Jde o to, aby se v šedém poli zobrazila sleva pouze u toho zákazníka, který bude mít radiobutton zaškrtnutý. U ostatních pak bude v šedém poli nula. Uznávám, že je to jednoduchý, až hloupý, příklad, ale snad to pro vysvětlení logiky nevadí.
2 zadání

Návod

Vyplním si podle obrázku sloupce A a B, přičemž A3 je rozdílem A1 a A2. Pak v kartě Vývojář (jak ji zobrazit je popsané zde) přes Vložit vložím dva radiobuttony.
3 vložit radiobutton

Přes pravé tlačítko radibobuttonům upravím popisky, aby se jmenovaly nějak smysluplně.
4 přejmenované radiobuttony

A teď přijde to zajímavé. Kliknu pravým tlačítkem na jeden z radiobuttonů na Formát ovládacího prvku.
5 formát ovládacího prvku

Pak v kartě Ovládací prvek, v řádku Propojení s buňkou, zaškrtnu nějakou zatím prázdnou buňku, a potvrdím tlačítkem OK.
6 propojení s buňkou

Všimněte si, že když teď budete střídavě zaškrtávat radiobuttony, bude se v buňce, kterou jste vybrali, měnit jednička na dvojku a naopak. Je zajímavé, že stačilo propojení s buňkou vybrat u jednoho z radiobuttonů – druhý se přizpůsobí.

Tím jsou tedy radiobuttony samy o sobě hotové. My teď ale potřebujeme zajistit, aby se to, co je zaškrtnuté, promítlo do výpočtu slevy.
Do buňky B2, kde se má objevit případná sleva, napíšu tento vzoreček (za D1 dosaďte buňku, kterou jste vybrali jako propojenou s ovládacím prvkem).
=KDYŽ(D1=2;B1*10%;0)
Teď, když budete klikat na radiobuttony, bude se zákazníkovi buď zobrazovat nebo nezobrazovat cena. Povedlo se nám tak vytvořit jakousi jednoduchou kalkulačku.
7 hotovo

Poznámky
  • Pokud chcete, aby uživatel mohl vybrat i více možností než jednu, použijte zaškrtávátko / checkbox.
  • Vložení více skupin radiobuttonů na stránku je trochu ošidné, protože jsme viděli, že přiřazení propojené buňky jednoho z nich se promítne do všech. Řešením je vložit další ovládací prvek, Skupinový rámeček, a radiobuttony rozdělit do rámečků. Pak budou stejnou propojenou buňku sdílet vždy jen radiobuttony jednoho rámečku.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

  1. Jak zakázat, když vyberu jednu možnost, abych nemohl kliknout na druhou?
    Děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář