Ve kterých situacích je Excel většinou špatná volba? Pár bodů z praxe – třeba to někomu pomůže při rozhodování. Pokusím se o stručnost.

Faktury a účetnictví

Nemá cenu vytvářet si kostrbatě šablony a tabulky na doklady, když tohle už je jednou vyřešené v iDokladu nebo v dalších nástrojích. Zadarmo nebo zapůldarma. Včetně propojení na banku, posílání mailů, správy uživatelů a prostě všeho. Řešit tohle v Excelu je čirý masochismus.

K reportům s pokročilými vizualizacemi

Excel je kouzelně jednoduchý, když chcete kontingenční tabulku nebo graf (a často není důvod chtít víc).

Jakmile ale chcete specializovanější typy grafů, mapy, pohyb v čase, infografiku… tak nemá cenu používat Excel, když máme Power BI. V něm jsou vizualizace na úplně jiné úrovni. A v rámci Desktopu legálně zadarmo.

Když chcete vytvářet aplikace s jiným uživatelským rozhraním než jsou tabulky (formuláře, obrázky…) 

Ano, nějak tohle v Excelu jde. Máme ActiveX prvky, formuláře, ověření dat, VBA… Ale pokud budete chtít vytvořit opravdovou aplikaci, tak nejspíš utopíte desítky hodin v nesmyslu, který nikdy nebude fungovat.

Nejspíš jsou nějaké výjimky, ale je pravděpodobnější potkat živého dinosaura než jednu z nich.

Pokud takovou aplikaci chcete, použijte Power Apps, nebo SharePoint, nebo vytvořte web.

Mobil

Souvisí s předchozím. I největší mobily jsou pořád ještě moc malé na to, aby se na nich dobře pracovalo s Excelem. Takže tabulky tam otevřete, s velkým úsilím se na ně možná podíváte, ale to je asi tak všechno.

K čemu naopak Excel funguje dobře, i když si spousta uživatelů myslí, že ne?

A abych nebyl jen negativní, tak možná jsou i oblasti, kde Excel funguje lépe než čekáte.

Zpracování velkých dat

S Power Query není problém v Excelu vyhodnocovat tabulky s miliony a miliony záznamů. Ano, jiné tooly toho zvládnou ještě víc – ale za cenu řádově vyšší složitosti a řádově nižší uživatelské přívětivosti.

Práce s relačními databázemi

V Power Pivotu není problém vytvořit docela slušný datový sklad. Tabulky mohou být propojené běžnými relacemi, výstupy se sledují v kontingenčních tabulkách. Velmi funkční a jednoduché.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář