Autor příspěvku: Lukáš Křovák, Artex
Služba Microsoft Teams poskytuje v rámci Office 365 prostor na vyřešení všech problémů každodenní týmové spolupráce a komunikace. Jde o platformu, která samostatné části Office 365 propojuje do jednoho celku. Stačí jen pár kliků a můžete přes ní se spolupracovníky nasdílet například soubor, který jste právě vytvořili ve Wordu.
Všechen obsah, nástroje, lidi i konverzace jsou na jednom místě v provázané podobě podporující řízení týmů či projektů. Je zde možné vytvářet týmové schůzky, sdílet soubory ale i například komunikovat přes e-mail, chatovat či volat si s členy vašeho týmu. Zároveň lze historii komunikace rychle vyhledávat.
Jako hlavní konkurence Microsoft Teams je často uváděna služba Slack. Ta také využívá chat a další komunikační kanály pro zlepšení týmové spolupráce. Na první pohled jde tedy o dvě poměrně podobné služby. Pokud se však na ně podíváme podrobněji, všimneme si několika více či méně důležitých rozdílů. V čem se tedy tyto dvě služby liší a kterou vybrat?
Konverzace dělená do vláken
Teams podporují dělení konverzací do vláken. Jednoduše a přehledně tak můžete sledovat více konverzací o různých tématech. Slack tuto funkci zatím stále nemá – tzn. je zde pouze jedna nedělená diskuze.
Integrace služeb třetích stran
Microsoft Teams plně těží z propojení s Office 365, na první pohled by se tak mohlo zdát, že půjde o uzavřenou platformu. Není tomu však tak, již nyní nabízí propojení s více než 150 službami třetích stran. Slack zde ale nezůstává pozadu, a i on nabízí několik desítek možností integrace.
Dostupnost
Slack i Teams jsou dostupné pro Windows, Mac OS, iOS i Android zařízení. Slack měl v tomto ohledu dlouhou dobu výhodu, protože nabízel možnost připojení uživatelů i zvenku organizace (hostů). Od září 2017 však tuto funkci nabízí i Microsoft Teams.
Bezpečnost
Teams i Slack nabízí plno nástrojů, které zamezí ztrátě či úniku vašich dat.
Cena
Microsoft Teams i Slack nabízejí základní verzi zdarma. V obou případech jsou nabízené služby „osekané“. Platící zákazníci zaplatí u Slacku 2 025 Kč za uživatele a rok ve verzi Standard a 3 807 Kč ve verzi Plus. Tato cena ale nezahrnuje e-mailovou schránku, cloudové úložiště či kancelářské programy.
Předplatné Office 365, které obsahuje Microsoft Teams v plné verzi, lze pořídit nejlevněji v plánu Business Essentials. Ten vyjde ročně na 1 361 Kč za uživatele, ale součástí jsou navíc další zajímavé služby, jako je poštovní schránka s kapacitou 50 GB, cloudové úložiště OneDrive pro firmy s prostorem 1 TB na každého uživatele, intranetový portál SharePoint Online, Microsoft Forms, Sway, Yammer a on-line verze aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Dražší plány, které zahrnují licence na aplikace Office, které lze nainstalovat na počítač s Windows nebo Mac, pak začínají na 3 402 Kč za rok a uživatele. V tomto případě se jedná o plán Business Premium, který je nejlevnějším způsobem, jak si opatřit kompletní sadu Office a zároveň většinu zajímavých služeb.
Jaký je tedy výsledek?
Obě dvě služby pro zlepšení týmové komunikace mají určitě co nabídnout. Microsoft Teams těží zejména z úzkého propojení s ostatními komponenty platformy Office 365. Po přičtení ceny doplňkových služeb vychází také levněji. Slack oproti tomu nabízí větší možnosti kustomizace. Při rozhodovávání nezapomínejte brát v potaz také současný stav vaší firmy a vaše osobní preference.
V případě, že byste chtěli podrobněji projít jednotlivé možnosti a udělat si lepší obrázek pro své rozhodnutí, neváhejte nás oslovit.
Pozn. Uvedené ceny jsou bez DPH, vycházejí z EUR cen jednotlivých služeb v lednu 2019 a pro přepočet byl použit kurz 27 Kč za 1 Euro.