S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Na trhu je asi miliarda aplikací, které mají za cíl šetřit čas, řídit úkoly, zefektivňovat práci. Osobně mě většina z nich přijde jako nesmyslný odpad, který práci spíš přidělává než aby ji ubíral. Řada aplikací také nutí uživatele k tomu, aby přejal jejich logiku – jenomže přizpůsobit by se přece neměl uživatel, ale program. Asi jedinou výjimkou, na kterou jsem narazil, je OneNote.

K čemu to je?

OneNote je nástroj pro zaznamenávání poznámek. Zaznamenávání zápisem, nakreslením, nahráním, vyfocením. Zachycené poznámky se pak dají použít buď přímo ve OneNotu, nebo v jiné aplikaci.

Co je na OneNotu fajn?

Provázanost více počítačů a telefonů

Nejspíš používáte kromě více počítačů nebo přinejmenším počítač a chytrý telefon současně.  Pokud si OneNote propojíte, máte poznámky jen jedny. Tedy když vás něco napadne v tramvaji a zaznamenáte si to na telefonu, po příjezdu domů už to na vás čeká v počítači. 

Když si s sebou vezmete na přednášku jen malý tablet, všechno co si zapíšete, máte rovnou i v počítači doma. Naopak, když si chcete poznamenat adresu místa kam jdete, stačí si ji zapsat na počítači- v telefonu se za chvilku objeví sama. Je to praktické, je to jednoduché, je to rychlé.

Okamžitá dostupnost

Aplikaci můžete mít pořád otevřenou, zapisovat si do ní, mazat. Otevřu, kliknu, zapíšu – žádné nastavování, kopírování, ukládání…

Všechny typy poznámek dostupné

Ve OneNotu se rychle zaznamenávají všechny typy poznámek, na které si vzpomenete.

  • Text – kliknu, napíšu

text

  • Dotykové kreslení Máte-li dotykový displej, není nic jednoduššího než si kreslit poznámky prstem

kresleni

  • Fotky, video Potřebujete-li si vyfotit dokument nebo cokoliv, prostě to vyfotíte s telefonem a tím se to rovnou ocitne i ve vašem počítači (resp. počítačích).

fotka

  • Zvuk Na přednášce zapnete záznam zvuku na telefonu, přijdete domů, a můžete si pustit záznam (já vím že se k tomu přehrání už nikdy v životě nedostanete, ale kdybyste chtěli, tak byste mohli 🙂 ).

zvuk

Verzování

Stránky jsou verzované, je tedy možné vrátit se k něčemu, co jste smazali nebo změnili.

Sdílení s kolegy

Poznámkový blok (což je základní hromada informací ve OneNotu) se dá snadno sdílet s více lidmi.

Je to zadarmo a pro všechny platformy

OneNote je sice součást Office, ale dá se stáhnout a instalovat zdarma a legálně. A to nejen pro Windows, ale také pro Android, jablečné systémy a dokonce pro čtečky Amazon nebo Chromebook a Clipper (nemám tušení co to ten Clipper je, ale budu tomu věřit…). Aplikace je ale dostupná také online, byť s trochu očesanými funkcemi. 

OneNote vs Evernote

Evernote je obdobný program jako OneNote, jen od jiného výrobce. Nemám s ním osobní zkušenost, podle toho co vím, fungují aplikace obdobně a rozdíly jsou spíše subjektivní.

Závěr

Pokud zatím nepoužíváte žádný nástroj pro správu poznámek, vyzkoušejte OneNote – možná zjistíte, že už jste ho potřebovali dávno 🙂

Další návody na OneNote

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

4 Komentářů

  1. jak otevřím poznámky z ONE NOTE z verze Windows 7 ve verzi Windows 8??

  2. Dobrý den, dočetla jsem se, že OneNote má OCR vrstvu. Sháním nějaký program, který by mi dokázal převést obrázek (např. formát PDf) na textovou vrstvu, umí toto OneNote? Předem moc děkuji za info.(anolyd@seznam.cz)

  3. Dobrý den, v tom OneNote bude to OCR asi hlavně na rozpoznání rukou napsaného textu přímo v aplikaci. Na převod obrázků na text je nejspíš nejsnazší použít nějaký online nástroj, jako např.:
    http://www.onlineocr.net/

  4. Dobry den, jak docilim automaticke sdileni s kolegy?nemaji pravo zapisovat do slozky, kterou jsem jim sdilel.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář