S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Autor: Martin Bradáč

Powerpointová prezentace se pozná na první pohled. 99% z nich vychází z prvních třech nabízených šablon. Na projektoru vypadá dobře, ale na jiný způsob komunikace se příliš nehodí. Trochu ozvláštnění v tomto unifikovaném světe prezentací připravil Microsoft svým nástrojem Sway.

Sway je online služba pro vytváření prezentací ve webovém prohlížeči. Minimálně v tuto chvíli asi nemá ambice nahradit zaběhnutý PowerPoint. Svými možnostmi ale může velmi dobře posloužit, pokud je potřeba vytvořit něco kreativního, neokoukaného.

V našem videonávodu najdete příklad, jak vytvořit pozvánku na marketingovou akci. Jako prvotní podklad posloužil text ve Wordu. Aby Sway věděl, jak má s textem pracovat, formátování je definováno pomocí stylů. To postačí, aby Sway rozdělil prezentaci na jednotlivé sekce.

Veškeré další grafické úpravy probíhají už ve službě Sway. Je možné vkládat obrázky, zvukové soubory, ale i části dalších webů – například mapy nebo formulář ze služby Forms.

Sway je zajímavý z mnoha důvodů. Je dostupný zdarma nebo jako součást Office365. Své výtvory můžete ukládat v cloudu. Není zatím příliš rozšířený. Jeho ovládání je velice snadné, není potřeba žádné dlouhé zaškolování. Není zapotřebí žádný klientský software a velmi dobře se zobrazuje na mobilním telefonu. Pro předplatitele služeb Office 365 je to bonus od Microsoftu, který mohou okamžitě používat bez dalších nákladů.

Videonávod

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

4 Komentářů

  1. Opět budu za škarohlída… Sway je tu jak dlouho? Veřejně někdy od roku 2015. Kdyby mělo smysl, chytlo by se… Ano, PowerPoint je tu věky, statický, sem tam nová animace, teď 3D “statické” modely. Vesměs nuda. Powerpointovou prezentaci ale zvládnou promítnout desítky služeb a úložišť. Sway je hromada dlaždic o ničem. Nepřináší inovaci, zážitek, vůbec nic. Neblíží se ani k Prezi, ani ke Keynote na Applu. A viz také předchozí článek – kde je hlasování, kviz, možnost reakce publika, dotazy, interakce nula…

  2. Osobně si nemyslím, že by Sway nahradil PowerPoint. Jen mi přijde na něco podstatně jednodušší. Dvouhodinovou prezentaci raději udělám v PowerPointu – hlavně budu mít jistotu, že je offline. Sway je ale opravdu jednoduchý na ovládání a výsledky z něj dokáže vykřesat během pár minut i úplný začátečník.
    Cílem článku nebylo obhajovat nebo nějak protěžovat jednu nebo druhou možnost. Chtěl jsem jen upozornit na to, že MS dává “zdarma” službu, která stojí za pozornost. Nic víc, nic míň. Děkuji za reakci.

  3. Jen zkrátka nesdílím názor, že Microsoft předkládá něco, co stojí za pozornost. PowerPoint v dobrém i zlém mohu mít offline i online. Otázka bokem: Už si dnes dovolíte udělat prezentaci ve Full HD rozlišení (16:9), nebo jste stále na jistých 4:3?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář