Příklad

V následující tabulce potřebuji posčítat mzdové náklady dle oddělení. Bylo by možné provést to pomocí kontingenční tabulky, v tomto případě ale chceme využít funkcionalitu “Subtotal”.

subtotal-prvni-jen-tabulka

Návod

Protože budeme hledat součty mzdových nákladů za jednotlivá oddělení, začneme tím, že dle oddělení seřadíme řádky. Po seřazení vypadá tabulka takto:

subtotal-serazena-tabula-2

Nyní umístíme klikneme myší do jakékoliv buňky tabulky a klikneme na “Data” a “Subtotal” (v české verzi se toto tlačítko jmenuje “Souhrn”).

subtotal-serazena-tabula-2 (1)

V následujícím okně nemusíme nic měnit.
  • V prvním řádku sdělujeme, že chceme sčítat po odděleních.
  • V druhém řádku sdělujeme, že chceme opravdu sčítat – tedy použít funkci “Sum”.
  • A zaškrtnutím “Mzdové náklady” říkáme, že chceme sčítat právě tento sloupeček.
  • Pokud bych chtěl vložit dvě úrovně souhrnu, vložím je postupně. Při vkládání druhého ale logicky musím zrušit fajfku u “Replace current subtotals” – protože ten druhý chci doplnit a ne jím nahradit ten první.
okno-subtotal
 Výsledek je zde:
subtotal-hotovo

 

2 Komentářů

  1. Dobrý den,
    na pohovoru po mě chtěli vytáhnout z tabulky dva souhrny, a to souhrn tržeb podle měst a pak ještě souhrn – průměr tržeb za člověka. Lze udělat obojí v jednom listu, nebo musím tabulku nakopírovat do druhého listu a tam udělat druhý souhrn? Protože když zkouším tabulku jen nakopírovat vedle, tak to nefunguje.
    Díky

  2. Záleží jak znělo zadání. Pokud po Vás chtěli souhrn (myšleno přehled), pak to asi směřovalo ke kontingenční tabulce. Pokud po Vás chtěli souhrn jako opravdu nástroj Souhrn, pak to bylo to, co je v tomto článku. Souhrn může být na jednom listu pouze jeden, protože se sbalují a rozbalují celé řádky. Resp. tedy asi teoreticky by mohly být dva souhrny pod sebou, ale to by asi bylo dost neobvyklé…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář