S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Předchůdci a naslednici v Excelu jsou sice trochu skrytým a málo používaným, ale na druhou stranu šikovným nástrojem, který použijeme ve chvíli, kdy je těžké vyznat se ve složitějších vzorcích.

  • “Předchůdci” zobrazí šipky ze všech buněk, které jsou použity pro výpočet buňky aktuální.
  • “Následníci” zobrazí šipky z aktivní buňky do všech buněk, které z ní čerpají.

Zdá se vám to nesrozumitelné? Z obrázku to bude srozumitelnější.

puvodni

V této tabulce jsou odměny čtyř lidí sečtené v buňce F2 (funkce SUMA) a zprůměrované v buňce F4 (PRŮMĚR). Pokud půjdu do buňky F2 a zobrazím předchůdce, zvýrazní se mi všechny buňky s odměnami – tedy buňky, ze kterých se počítá součet, a nakreslí se šipky.

predchudci

Pokud naopak půjdu do jedné z buněk výpočtu a zobrazím následníky, zvýrazní se mi všechny buňky, které z této buňky počítají (v tomto případě tedy součet a průměr), a nakreslí se šipky.

naslednici

Je asi zřejmé, že zobrazení předchůdců a následníků použijete především u výrazně složitějších vzorců než jsou uvedené v tomto příkladu – jednoduché výpočty jsem použil jen pro srozumitelnost.

A ještě jeden tip. Následníci mohou posloužit i v jednom případě, ke by vás to možná nenapadlo. Představte si, že máte nějakou starou, složitou, někým jiným vytvořenou, prostě odpudivě komplikovanou tabulku, a chcete ji zjednodušit tím, že z ní odmažete nějaké sloupečky. Ale bojíte se, že když něco odmažete, tak se na druhé straně souboru něco pokazí.

V takovém případě stačí kliknout na buňku, která kandiduje na smazání, a pak na Následníky. Pokud Excel zahlásí, že z této buňky nelze vytvořit následníky (protože není použita v jiné buňce), pak ji můžete klidně smazat, a nikde se nic nezhroutí.

naslednici2

Trochu podobně jako předchůdci a následníci funguje také doplněk Inquire.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář