Základní pravidla pro zápis vzorečků
S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.
Pokud jste pokročilými uživateli, nemá smysl, abyste četli dále. V tomto článečku chci upozornit na pravidla pro vkládání a zápis vzorců (funkcí), která (často marně) propaguji na kurzech pro začátečníky. Jedná se o velmi jednoduché až banální zásady - přesto je méně zkušení uživatelé často porušují.
- Vzorce nebo funkce vkládejte to buňky, kde má být výsledek
Ano, zní to samozřejmě - nicméně uživatelé se často natolik soustředí na vzorec samotný, že jej píší jinam než chtějí. - Zápis vzorce začíná rovnítkem (znakem "=").
Toto nemusíme dodržet, pokud vkládáme standardní funkci (např. "Průměr") přes vkládací dialog (pak se rovnítko vloží samo) ale ani v tomto případě tím nic nezkazíme. - Zápis vzorce ukončujte klávesou Enter.
Když ukončíme jinak, můžeme si vzorec rozbít. Entrovat můžeme i v případě, že nejsme kurzorem na konci vzorce. - Editaci vzorce bez uložení ukončím klávesou Esc.
Známe to všichni. Chceme vzoreček jen trochu upravit, ale místo toho ho úplně rozbijeme. Stačí ale zmáčknout Esc a vzoreček se vrátí do původního stavu, ve kterém byl, než jsme ho začali měnit. - Za názvem funkce je vždy závorka
- Jednotlivé argumenty funkce oddělujeme středníkem (v anglických verzích někdy čárkou)
- Pokud je obsahem argumentu text, obvykle jej musíme dát do uvozovek
S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.