Funkce ČÁST se používá v případě, kdy chceme z textu získat určitou část definovanou prvním znakem a počtem znaků.

Například pokud chceme získat tři znaky z buňky A1 počínaje pátým znakem (tedy pátý, šestý a sedmý znak). V tom případě by byla funkce ČÁST zapsaná takto:

 • =ČÁST(A1;5;3)

Protože:

 • Bereme znaky z buňky A1
 • Začínáme pátým znakem
 • Chceme tři znaky

Z textu "abcdefghijklmn" bychom takto získali "efg". Pokud chceme brát znaky odleva, použili bychom funkci ZLEVA, a pokud zprava, použili bychom funkci ZPRAVA. Funkce ČÁST se často kombinuje s funkcí NAJÍT.

4 Komentářů

 1. Nazdar borci : mám taky dotaz potreboval by som dostať povedzme z textu: „AB: cdefghij – KL MN: opqrstuvx – YZ“ len danú časť za dvojbodkou až po – s tým že pravidelnosť čo sa týka počtu znakov tam nie je žiadná takže ani na rozmedzie počtu znakov od : po – ; proste nejako naformulovať funkciu vzorcu aby fungovala ako oddeľovač a zároveň by mi to spojila. Za každú radu som vďačný :))

 2. To už je složitější, pro přehlednost se 2 pomocnými sloupci. Předpoklad: uvedený text je v A1 a jako oddělovací minusy v textu jsou opravdové minusy, v textu uvedeném zde je dlouhé minus, to pak je potřeba změnit znaky ve vzorcích.
  B1: =ČÁST(A1;NAJÍT(„:“;A1;1)+1;NAJÍT(„-„;A1;1)-NAJÍT(„:“;A1;1)-1) první usek
  C1: =ČÁST(A1;NAJÍT(„:“;A1;NAJÍT(„:“;A1;1)+1)+1;NAJÍT(„-„;A1;NAJÍT(„-„;A1;1)+1)-NAJÍT(„:“;A1;NAJÍT(„:“;A1;1)+1)-1) druhý úsek
  A spojit už jednoduše D1: =CONCATENATE(B1;C1)
  Ale pozor, ještě jsou tam vpředu a vzadu v těch úsecích mezery, ty tam zůstanou, jestli mají přijít taky pryč, je potřeba sem tam pozměnit -1/+1 na -2/+2
  V SVK Excelu jsou myslím anglické funkce, to je další problém, navíc je i rozdílné použítí čárky a středníku, převod nemíním dělat, nemám možnost pak vzorec ověřit.

 3. Ještě upozornění, po odeslání příspěvku vidím, že ve vzorcích jsou hodně podivné uvozovky u vyhledávaných znaků – to je potřeba pohlídat.

 4. Ahoj, existuje způsob, jak z buněk dostat čtyř a pětimístná data, když ta čtyřmístná ne vždy končí pomlčkou, ale např. dalším číslem nebo písmenem? Nějak v tom nedokážu nic najít :-S

  Názvy poloh Co z toho dostat
  A542-NT202 A542
  B4258A B4258
  O698B-NT203 O698

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář