S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Funkce DOSADIT nahrazuje v textu libovolný znak jiným znakem. Pokud chcete například v textu “abcdabcd” z buňky A1 zaměnit všechna písmena “c” za písmena “x”, použijeme funkci takto:

 • =DOSADIT(A1;”c”;”x”)

a výsledkem bude:

 • “abxdabxd”

Argumenty

 • Prvním argumentem je tedy text, kde se má nahrazovat. Druhým argumentem co se má nahradit, a třetím čím se to má nahradit.
 • Volitelným čtvrtým argumentem je instance – pokud bych tedy chtěl nahradit pouze druhý výskyt určitého znaku, uvedu dvojku. Pokud parametr neuvedu, nahradí se všechny výskyty.
 • Pokud chci konkrétní text odstranit, nahradím ho prázdnými uvozovkami, tedy např. “DOSADIT(A1;”c”;””)

Pokud chcete znaky v celé tabulce nahradit jen jednorázově, můžete použít i staré dobré Najít / Nahradit.

Funkce NAHRADIT má podobné použití jako funkce DOSADIT – ale zatímco funkce NAHRADIT pracuje s určitým místem v textu (např. se třetím znakem), tak funkce DOSADIT nahrazuje jeden určité znaky za jiné (např. nahradí jakékoliv nalezené “xx” za “yy”).

Videonávod

Nahrazování něčeho za něco se věnuje i tahle lekce našeho elearningu:

Elearning středně pokročilý Excel:

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

 1. nefunguje nám to 🙁 pomoc
  paní učitelka to po nás chce a nám to nefunguje 🙁 dostaneme kvůli vám za 5
  už jsme opravdu zoufalé

 2. Dobry den. Lze zkombinovat substitute s funkci zprava? Potrebuji nahradit jen posledni sammohlasku ruznych slov, napriklad posledni “a” za “o”? Muzete poradit vzorec?

 3. Šlo by tohle?
  =KDYŽ(ZPRAVA(A1)=”a”;CONCATENATE(ZLEVA(A1;DÉLKA(A1)-1);”o”);A1)

 4. Dobrý den, prosím, o radu. Mám v buňce ulici například: “U květinek” a do druhé buňky chci napsat, že se jedná o město například: Liberec.

  (Tzn., že kde mám v excelu “U květinek”, tak to znamená, že se jedná o město Liberec. Lze na tuto situaci použít “Substitute”?

  Děkuji.

 5. Lze v seznamu najít skupiny čtyř různých cifer (pořadová čísla) a ty společně s mezerami, které jsou vždy za nimi (pořadové číslo mezera název řádku) následně vymazat (zůstane tedy pouze název řádku)? moc díky za pomoc

 6. Možná čtyřnásobné použití vzájemně vnořených funkcí SUBSTITUTE.

 7. Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda je možné nějakým způsobem změnit text na číslo ve funkci “DOSADIT”. Jde o to, že potřebuji napsat do buňky text (zkratu např. DV), který se v dané buňce změní na číslo (např. 5). Pokud nechám buňku s prázdnou, zůstane prázdná i buňka se samotnou funkcí.

  =DOSADIT(D4;”DV”;5)

  Po zadání funkce “DOSADIT” se 5 v dané buňce samozřejmě objeví, ale z důvodu, že se jedná o text nelze s ní dále pracovat jako s číslem. Pokud někdo ví, děkuji za odpověď. Přeji pěkný den.

 8. Dobrý den.
  Obracím se na Vás prosbou o radu. Vkládám si do tabulky názvy škol, ale bývají velmi dlouhé viz příklad:
  Základní škola a mateřská škola Ostrava-Dubina, V. Košaře 6, příspěvková organizace
  Proto jsem chtěl použít funkci DOSADIT, kde místo “Základní škola” jsem dal “ZŠ”. Chtěl bych však v mít v cílové buňce jen ZŠ a MŠ Ostrava-Dubina, V.Košaře 6, p.o. . Může se však stát, že v názvu nebudou obsažena slova mateřská škola, popřípadě bude počáteční písmeno velké. Také se nemusí jednat o příspěvkovou organizaci, ale např. s.r.o., kde není nutné nic dosazovat. Poradil by jste mi? Myslím, že funkce DOSADIT se nedá udělat jako vnořená.
  Děkuji.

 9. Dobrý den, Dosadit můžete normálně vnořovat, stejně jako jakoukoliv jinou. Bude to ale stejně dost komplikovaný vzorec, protože těch možností bude asi hodně a kvůli každé z nich budete muset udělat další Dosadit…

 10. Prosím o info jak pomocí funkce dosadit odstranit hromadně první dva znaky v buňce, např. z čísla 001-010 udělat jednoduchou verzi 1-010…nemůžeme na to přijít, pouze se nám daří odstranit vždy jednu nulu…Děkuji za Info

 11. Na tohle je funkce ČÁST, např. takto:
  =ČÁST(001-010;3;1000000)

 12. Dobrý den,

  poprosil bych Vás o radu. Potřebuji odstranit poslední písmeno z každé buňky, nějakým způsobem se mi přidalo do každé buňky za email písmeno f a já tam mám přes 1200 buněk. Díky moc

 13. Dobrý den,

  poprosil bych Vás o radu. Potřebuji nahradit text za číslo. Možná to nepopisuji zcela správně, ale z příkladu pochopíte co tím myslím.

  Stahuji ze systému určitá data, kde názvy položek se stále opakují. K těmto položkám potřebuji přiřadit cenu. Potřebuji znát název funkce, která by uměla, když se v buňce A1 objeví auto, tak aby v A2 se automaticky zobrazila cena 10Eur.

  Mockrát děkuji za odpověď

  Lukáš

 14. =KDYŽ(I3 = “Y”; =DOSADIT(G3; “$” ; “” ))
  Proč mi to nefunguje?
  Snažím se o to aby podle textu v určité buňce (I3 je “y”) tak aby to v jiné buňce (G3) smazalo všechny kotvy (jestli se tomu tak říká)

 15. Dobrý den,
  jak mám dosadit dva znaky za sebou? Tj. chci, aby se mi určitý text odřádkoval (ZNAK(10)) a zároveň se na začátek řádku napsala odrážka (např. ZNAK(149)).
  Omlouvám se za primitivní dotaz, nicméně po téměř dvou letech na rodičovské jsem mírně “vykojená”.
  Děkuji,
  KB

 16. Dobrý deň

  prosím Vás o radu. potrebujem aby sa mi v Exceli menil formát údajov. zadaný výraz “001-02.2018/JJ” a v inej bunke sa má zobraziť “001_02_2018_JJ”.

  Ďakujem

 17. Dobry den,
  poprosim Vas o radu, potrebovala by som vypocitat ceny z buniek, kde v bunke mam uz napisane: 1-9 ks: 75,18 €/ks, cize 75,18*3,15. Podarilo sa mi “vycistit” bunku pomocou funkcie Subtitute na 75,18, ale uz sa mi nedari tuto funkciu kopirovat pre dalsie stlpce.
  Dakujem

 18. Dobrý den,
  vyskytl se mi expert, který píše datum ve formátu mm/dd/rrrr a to včetně lomítek. Funkcí jsem schopna nahradit lomítka, ale už si nevím rady, jak tento výtvor zfunkčnit jako normální datum, abych z něj mohla pracovat v kontigenční tabulce. Mám přes ticís hodnot a ještě sloučené některé řádky…

  Budu Vám velmi vdečná za pomoc,
  předem děkuji.

 19. =DATE(RIGHT(A1;4);MID(A1;4;2);LEFT(A1;2))
  =Datum(Zprava(A1;4);Část(A1;4;2);Zleva(A1;2))

 20. Zdravím potřeboval bych z hodnoty 510PSF-001 vzdy odebrat konec -001 ale jen v pripade ze se tam vyskytuje. Mate nejakou radu jak na to?

 21. Dobrý, potřebuju nahradit písmena slova v bunce, nebo po zadání do vyskakovacího okna. Potřebuju třeba aby se A nahradilo za H, B aby se nahradilo za D atd…. Jaký příkaz použít do Visual Basic?

 22. Dobrý den,
  potřeboval bych nahradit části textu podle tabulky, kde mám definovánu onu částa v druhém sloupci novou část.

  Obsah jdné tabulky
  ;ID;nějaký text obsahující slovo ke změně;
  ;ID;jiný text se slovem 2 ke změně;
  ;ID;opakujici se slovo a i slovem 2, a text fut dál;

  a pak je tabulka překladů
  A;B
  slovo; nové slovo
  slovem 2; cosi jiného

  výsledek by měl být
  ;ID;nějaký text obsahující nové slovo ke změně;
  ;ID;jiný text se cosi jiného ke změně;
  ;ID;opakujici se nové slovo a i cosi jiného, a text fut dál;

 23. Dobrý den,
  mám celkem jednoduchou tabulku, kterou bych potřeboval používat na mobilní platformě (android, ios), ale pro tento účel bych potřeboval udělat tlačítko, kterým bych vymazal vybrané buňky (vím, že v kartě úprav je k tomu tlačítko, ale v mobilní platformě je problém už jen s výběrem buněk, proto bych chtěl tlačítko, nebo alespoň buňku s funkcí, která by tuto fci zastala). Tlačítko si udělám, ale formou Makra VBS – ty však na mobilních platformách nejsou podporované. Je nějaká jiná možnost?

 24. Myslím že takové tlačítko bohužel jde jen ve VBA, které ale, jak píšete, na mobilu (ani třeba v cloudu) nefunguje.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář