V tomto příspěvku se trochu podíváme na funkci SUBTOTAL (česky také SUBTOTAL). Microsoft nám v tom dělá trochu lingvistický nepořádek - v anglické verzi používá název SUBTOTAL jak pro funkci, které se věnujeme v tomto příspěvku, tak pro to, co se česky nazývá Souhrn. Funkce SUBTOTAL se používá v kombinaci s automatickým filtrem.

Příklad

Mám tabulku s daty, např. v bazaru. Chtěl bych používat filtr a současně sledovat některé charakteristiky dat. Například chci filtrovat podle barvy a sledovat celkové ceny za jednotlivé barvy. Ještě jinými slovy - až vyfiltruji modrá auta, chci vidět celkovou cenu modrých aut, a až to změním na červenou, tak cenu červených aut.

subtotal_zakladni_tabulka

Návod

V tabulce použiji standardní filtr. Pak do jedné z buněk zapisuji funkci SUBTOTAL. Je důležité zapisovat ji do buňky, která se nebude při filtrování "schovávat" - v mém případě tedy píši do prvního řádku. Funkce má dva parametry.

  • Prvním je číslo, které určuje funkci použitou pro sečtení/zprůměrování/jinou agregaci dat. Např.:
    • 1 - Průměr
    • 2 - Počet
    • 9 - Součet

Čísla si samozřejmě nemusím pamatovat - mohu využít rozbalovací nápovědu Excelu.

subtotal_rozbalovaci_menu_funkce
  • Druhým parametrem je sloupec, který se má počítat.
Zápis celé funkce v našem případě vypadá takto: =SUBTOTAL(9;D:D) Devítka proto, že jde o součet, D znamená sloupec který se sčítá.
subtotal_vysledek
Důležité je, že oproti standardnímu součtu se tento součet při používání filtru mění.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář