V tomto článku je popsané fungování funkce SUMIF. Upozorňuji, že tato funkce je již zastaralá a byla nahrazena praktičtější funkcí SUMIFS.

Potřebuji posčítat hodnoty podle nějakého parametru. Např. v této tabulce chci sečíst tržby za jednotlivé pobočky do B21 až B23.

  SUMIF_hotova

Návod

Použiji funkci SUMIF. Do buňky B21 napíšu funkci: =SUMIF($A$2:$A$18;A21;$B$2:$B$18) Co znamenají jednotlivé parametry funkce:

 • $A$2:$A$18 říká, ve kterých buňkách jsou hodnoty, podle kterých určuji jestli do součtu položku zahrnu nebo ne. V mém případě jsou to názvy jednotlivých poboček. Protože se odkaz při roztahování vzorce nemění, je zafixovaný absolutním odkazem.
 • A21 říká, že to, co chci posčítat v konkrétní buňce, se bude určovat podle buňky A1 - tedy v prvním řádku je to Brno.
 • $B$2:$B$18 říká, ze které buňky se mají brát hodnoty pro sčítání. V mém případě jsou to tržby. Protože se odkaz při roztahování vzorce nemění, je zafixovaný absolutním odkazem.

Takto vypadá výsledek:

 SUMIF_hotova (1)

Poznámky:

Kurzy, na kterých se věnujeme funkci SUMIF (resp. modernější SUMIFS):

22 Comments

 1. a ještě jednou prosím o radu:
  ve finální tabulce přenáším součty, které vyhledávám podle kritérií na jiných listech, např:
  =SUMIFS(tržby_vstupné!$O:$O;tržby_vstupné!$A:$A;“101″)
  funguje to, ale poslední parametr (v tomto případě 101)se v jednotlivých řádcích musí měnit a já bych potřebovala, abych ho nemusela zadávat ručně, ale aby se tam vkládal automaticky dle tohoto vzorečku obsah buňky z téhož listu. (Tento obsah je už výsledkem jiné funkce, jde o přiřazený kód). Určitě to musí nějak jít, třeba použitím další fce?? protože vložit jen odkaz na tu buňku nejde….
  díky moc Radka

 2. Například takto to musí fungovat:
  =SUMIFS(tržby_vstupné!$O:$O;tržby_vstupné!$A:$A;X1)

 3. asi si nerozumíme – co to je X1? 🙂
  já potřebuji jako poslední argument políčko B3 (následně B4, B5,…) a v poli B3 je výpočet, který v tomto konkrétním případě je 101 (ale může být samozřejmě něco úplně jiného)
  díky R

 4. ajo, jsem já to ale blb!!! 😀 já to chtěla mermomocí dělat kliknutím na B3 a tohle jednoduché řešení mě nenapadlo…. 😀 díky moc, to mi výrazně ulehčí život 😉
  Radka

 5. Dobrý den,

  můžete mi někdo poradit. Jakou funkci použít, když potřebuji sečíst v jednom sloupci čísla? Některá se mi ve sloupci opakují, ale já je potřebuji sečíst pouze jednou. Děkuji

  Jana

 6. Proč je oblast pro výběr pobočky
  $A$2:$B$18
  nemělo by to být
  $A$2:$A$18
  ?

 7. Dobrý den,
  když napíšu:
  =SUMIF(A2:A5;“>C2″;B2:B5)
  tak ať dělám co dělám… (dělám všechno správně, protože jsem to zkopíroval přímo z online nápovědy funkce SUMIF) …tak výsledná hodnota je „0“
  v buňkách A2-A5 mám hodnoty 10,20,30,40
  v buňkách B2-B5 mám hodnoty 10,20,30,40
  takže když do C2 napíšu „25“ tak výsledek je 70, ne?? (30+40)

 8. Dobrý večer,
  potřebuji vytvořit funkci, která by mi sčítala určité buňky, ale jen pokud nejsou prázdné. Zkoušel jsem i funkci SUMIF, ale vždy tam mám nuly v součtu, potřebuji, abych tam nulu neměl. Děkuji za rady

 9. Tak to zapište takhle:
  =když(sumif(…)=0;““;sumif(…))

 10. Zkoušel jsem to takto zapsat, ale nevezme mi to s tím, že jsem zadal příliš málo argumentů..

 11. A nemáte Excel nastavený podle americké lokalizace? Pak byste zapisoval místo středníků čárky…

 12. Ne, to ne. Vzorec, který jste napsal jsem zkopíroval a do závorek jsem vložil buňky, které chci sečíst. Doufám, že jsem to dělal správně.

 13. Some people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

  The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

  The diet pills speed up the metabolic processes. This is the key factor that leads to the burning of all the fats in the body. This means that one passes out lots of urine, which subsequently leads to dehydration. It is imperative that the user take lots of water round the clock. This will help curb dehydration, which can lead to health problems. In addition to that, water offers the required medium for the function of the nutrients and elimination of the fats.

  When buying the review of diet pills, it is imperative that one gets the most recommended dose. People tend to compromise the quality and effectiveness of the tablets due to the variation in cost. The low priced pills depict poor quality, which means their effectiveness is not reliable. Some have also been found to cause health problems. The dose should also be taken as recommended. Over dose will not speed up the process but rather lead to complication. This will increase risk of side effects. If the taking of the pill is forgotten, do not take more to compensate for the lost time.

  The diet plan enclosed with the diet pills has also to be followed. According to the requirements, the termination of the diet must be done even with no results. This means your body is irresponsive.

 14. Dobrý den,

  lze kombinovat funkci SUMIFS s nějakou jinou funkcí, aby bylo možné automaticky změnit oblast součtu v případě, že dojde ke změně sloupce?

  Příklad:
  Ve sloupci A mám uvedené roky a potřebuji sečíst vše pro test3, který je ve sloupci D
  Použiji tedy funkci =SUMIFS(D:D;A:A:“2017″)
  A B C D E
  1 rok test1 test2 test3 test4
  2 2017 56 38 27 32
  3 2018 24 64 24 68
  4 2017 34 34 65 46

  Po té nastane případ, že už není test1
  Funkce =SUMIFS(D:D;A:A:“2017″) mi tedy již chybně sečte, je to tedy možné kombinovat s nějakou jinou funkcí?

  Když bych chtěl vyhledat jen jedno hodnotu, tak bych použil SVYHLEDAT + POZVYHLEDAT, ale v tomto případě mne nic nenapadá.

  Děkuji

  Martin

  A B C D E
  1 rok test2 test3 test4 test5
  2 2017 56 38 27 32
  3 2018 24 64 24 68
  4 2017 34 34 65 46

 15. Nezkoušel jsem, ale možná by pomohlo si tu „plovoucí“ oblast nastavit pomocí funkce POSUN / OFFSET.

 16. Dobrý den,
  prosím o radu, jak sečtu na jiném listu součet jednotlivých řádků v předchozím listu, když na každé řádce je jméno zaměstnance a sloupce jsou od jednotlivé dny v týdnu,
  děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář