S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tenhle článek je o zaokrouhlování pomocí funkcí. Než začnete zaokrouhlovat, zvažte, jestli by vám nestačilo skrýt nějaká desetinná místa. Pokud ano, označte příslušné buňky a v kartě Domů klikněte na jedno ze dvou tlačítek. 

odstranění desetinných míst

Nejběžnější zaokrouhlení – funkce ZAOKROUHLIT / ROUND, ROUNDUP / ROUNDUP, ROUNDDOWN / ROUNDDOWN

Funkce ZAOKROUHLIT má dva argumenty. Prvním argumentem je co zaokrouhluji, druhým argumentem na kolik číslic vpravo od desetinné čárky se má zaokrouhlovat.

Takže

 • ZAOKROUHLIT(123,456;1) dá výsledek 123,5

Pokud chci zaokrouhlovat na stovky, desítky atd., je to vlastně zaokrouhlování směrem vlevo od desetinné čárky, a proto se hodnoty udávají s mínusem.

 • ZAOKROUHLIT(123,456;-1) dá výsledek 120

Funkce ZAOKROUHLIT zaokrouhluje dle matematických pravidel. Pro zaokrouhlování nahoru a dolů stejným způsobem použijte funkci ROUNDUP / ROUNDUP a ROUNDDOWN / ROUNDDOWN.

Zaokrouhlení zadáním významnosti – ZAOKR.DOLŮ / FLOOR a ZAOKR.NAHORU / CEILING

Funkce ZAOKR.DOLŮ za ZAOKR.NAHORU jsou obdobou funkcí ROUNDDOWN a ROUNDUP. Liší se ale způsobem zadávání v druhém argumentu. Nezadává se počet desetinných míst, ale tzv. významnost. Tedy pro zaokrouhlení na stovky zadáme 100, pro zaokrouhlení na tisíciny zadáme 0,001.

 • Např. ZAOKR.NAHORU(123,456;10) dá výsledek 130. (Stejně jako by dala ROUNDUP(123,456;-1)

Je zřejmé, že např. ZAOKR.NAHORU je alternativou ROUNDUP. Kterou funkci si vyberete, je na vás – na funkci to nemá vliv, jak říká klasik…

Liché a sudé – ZAOKR.NA.LICHÉ / ODD a ZAOKR.NA.SUDÉ / EVEN

Tyto funkce zaokrouhlují, což není z názvu až tak těžké uhodnout, na liché a sudé. Toto zaokrouhlování funguje vždy směrem od nuly – tedy v případě kladných čísel nahoru.

Problémy s druhým argumentem, zmíněné výše, odpadají, protože tyto funkce žádné druhé argumenty nemají 🙂

Varování – funkce ROUNDUP se i v češtině jmenuje ROUNDUP, funkce ZAOKR.NAHORU je jiná funkce. Obdobně samozřejmě ROUNDDOWN…

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

 1. Dobry den,
  na testu na pracovnim pohovoru jsem se setkala s ukolem zaokrouhlit castky, ktere byly uvedene v tabulce a nebyly vysledkem kalkulace. To me trochu prekvapilo, protoze jsem se dosud nesetkala s potrebou zaokrouhlit takto ‘hotova’ cisla, vzdy jsem zaokrouhlovala vysledek nejakeho vypoctu.
  V praxi mi samozrejme pripadne praktictejsi pouzit referenci na bunku nebo kalkulaci, napr. =ZAOKROUHLIT(A2*B2,-2).
  Otazkou pro me zustava, jak se popasovat s takovym ukolem, kdyz Vas potencialni zamestnavatel testuje, zda umite zaokrouhlovat v excelu timto zpusobem. Doplnit takovy vzorecek ZAOKROUHLIT(123,456;-1), do ktereho musim manualne vepsat zaokrouhlovane castky v nekolika bunkach se mi zda trochu mimo a jinou moznost neznam.
  Dekuji za odpoved

 2. to by byl cyklicky odkaz, to cislo bylo v A1 a melo se zaokrouhlit…

 3. Myslím pokud máte číslo v A1, tak zapsat např. do B1 tento vzorec…

 4. Dekuji. To jsem nakonec udelala – celou tabulku jsem prekopirovala dolu pod zadani, abych mohla pouzit zaokrouhlovani s odkazem na hodnoty v puvodni tabulce. Zrejme tedy slo o chytak nebo chybicku z jejich strany. Nebyla jsem si jista, jestli existuje jeste nejaka jina moznost. Dekuji moc za odpoved a super navody.

 5. Dobrý den, potřeboval bych poradit, jak na zaokrouhlení čísla v buňce, které vznikne z výpočtu.Příklad:
  V buňce je vzorec: =SUMA(B35:M35) a nevím jak to udělat, aby výsledné číslo bylo zaokrouhlené na celé číslo. Jde to přes formát buňky, ale zajímalo by mě jestli to jde i nějak přes vzorce.
  Děkuji.

 6. Jak zadat vzorec aby bylo číslo v buňce zaokrouhleno vždy dolů na celá čísla.

 7. Dobry den, jak to udelat aby se cislo zaokrouhlilo na predem zvolenou hodnotu? Nakupujeme různé výrobky v různém balícím množství a potřebovala bych, aby se objednávaná suma v konkrétního výrobku vždy zaokrouhlila na balící množství toho kterého výrobku…..

  Děkuji předem,
  S.

 8. Ano, např. takto pro balení po šesti kusech:
  =ZAOKR.NAHORU(A1;6)

 9. Dobrý den,
  prosím o radu jak zaokrouhlit čísla na zvolenou hodnotu? Potřebuji v tabulce udělat “hezké” prodejní ceny končící na “9”. Děkuji. Tomáš

 10. Dobrý den, Tomáši,
  také jsem to teď hledal, ale nenašel pro toto vzorec. Nakonec jsem to obešel takto:

  =ROUNDDOWN(“číslo”;0)+0,9

  Snad to pomůže.
  ready

 11. Dobrý den,
  chtěla bych ze zeptat, pokud potřebuji v jedné buňce jednak přičíst dvě hodnoty a jednak zaokrouhlit na celé stovky nahoru, jak na to? Děkuji za odpověď.

 12. Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda je možné použít nějakou funkci na zaokrouhlení na stovky dolů a ne matematicky?
  Předem děkuji za odpověď

 13. Dobrý den, prosím o pomoc. Potřebuji v práci nastavit upravit výsledek kalibrace na 2 platné číslice. Uvádíme výsledek např 0.020 a chtějí po nás, aby to bylo např 0.023. Ale potřeboval bych, aby se to upravovalo automaticky. Moc děkuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář