Vytvářet grafy v Excelu většinou není nijak složité. Platí to i o “vodopádových grafech”, jen musíme vědět, jak na to. Vodopádovým grafem mám na mysli toto (doporučuji rozkliknout obrázek pro větší rozlišení): 1vodopadovygraf Vodopádový graf je graf, který popisuje přírůstky a úbytky v časových obdobích. Například stav zboží na skladě nebo stav peněz v pokladně. Začíná počátečním stavem, a v každém období je pak zachycen buď přírůstek (bílý pruh) nebo úbytek (černý pruh).

Důležité je, že každý pruh začíná v takové výšce, kde předchozí skončil – tím se velmi dobře demonstruje, ve kterém období byly jak velké zásoby. Pro graf si nejprve připravíme tabulku s počátečními a konečnými stavy měsíců.

2tabulkaprovodopadovygraf

První hodnotu počátečního stavu a druhou hodnotu konečného stavu necháme nulovou, jinak je vždy (logicky) počáteční stav období stejně vysoký jako konečný stav předchozího. Tabulku celou označíme a vložíme spojnicový graf. Ano, spojnicový – i když byste asi spíše čekali sloupcový 🙂

3vlozenicarovehografu

Vložíme do grafu nový prvek, a sice sloupce vzrůstu a poklesu. Takto to vypadá v anglické verzi 2013:

4vlozeniprirustkuaubytku

A takto v české verzi 2010:

5tosamevestersiverzi

Graf je hotový – jen nám v něm překážejí barevné čáry. Proto na ně postupně klikneme pravým tlačítkem a vybereme Formát datové řady, následně pak nastavíme, že se řada prezentuje bez čáry. Tím čára z grafu zmizí a úplně stejně zlikvidujeme i čáru druhou.

6odstranenicar

A to je vše.

1vodopadovygraf

Tabulka i graf ke stažení zde:
 

3 Komentářů

  1. Děkuji za pomoc,
    teď to zkusit pusti do office 2003
    ale dělal jsem to v office 2010 a tam se ty spojnice odstraňovali trochu jinak.

  2. Dobrý den, dá se odlišit barvou počáteční a konečný stav barevně od vlivů. Barvy sloupců pozitivních a negativních změnit umím, ale potřebovala bych odlišit počátek a konec.
    Předem za odpověď děkuji

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář