I když se to nezdá, s Excelem se dá pracovat jako s relační databází. Jednou z možností je PowerPivot, doplněk pro tvorbu datových skladů. To je ale docela těžká váha a navíc v některých licenčních verzích není dostupný. Je však možnost prostě jen vytvořit relaci v kontingenční tabulce. Tato možnost je v Excelu od verze 2013 a v tomto článku si ukážeme, jak na to.

Příklad

Mějme tyto dvě tabulky:

1 obě tabulky

V zelené tabulce jsou záznamy o odpracovaných hodinách zaměstnanců na projektech. V modré tabulce jsou jména zaměstnanců přiřazená k jejich číslům. My ale chceme v kontingenční tabulce vidět hodiny ze zelené tabulky přiřazené ke jménům zaměstnanců z modré tabulky.

Návod

Nejprve vytvořte kontingenční tabulku z první tabulky (např. ze zelené). Tabulka bude vypadat takto: 2 prvni KT Tedy zobrazuje to, co chceme, ovšem bez jmen. Teď se pokusíme vytvořit kontingenční tabulku i z modré tabulky. Klikneme tedy do ní a jdeme na Vložit / Kontingenční tabulka. Ve skutečnosti ale nechceme vložit novou kontingenční tabulku, chceme tu novou připojít ke staré. Proto ve vkládacím dialogu zaškrtneme “Přidat tahle data do datového modelu“.

3 pridani do datoveho modelu

Na první pohled to vypadá, že v nově vzniklé kontingenční tabulce jsou pouze ID čísla se jmény – tedy obsah druhé tabulky. Stačí však přepnout se z Aktivní na Vše a v seznamu polí se objeví dva rozkliknutélné “Rozsahy”. V nich jsou pole z obou kontingenčních tabulek. 4 zobrazit vše Excel ale ještě neví, který sloupec z jedné tabulky se má propojit s jiným sloupcem z jiné tabulky – není vytvořena relace (pokud bychom se teď pokusili vytvořit kontingenční tabulku, bude ukazovat nesmyslné hodnoty). Klikneme na Relace / Nová a naklikáme, co je s čím propojené.

5 tvorba relace

Zavřeme. S kontingenční tabulkou se nestalo zdánlivě nic. Na rozdíl od situace předtím teď ale mohu vytvářet kontingenční tabulku z obou tabulek současně.

6 kontingenční tabulka nad dvěma tabulkami

Ve výsledku jsou pak informace z obou tabulek – jména z jedné, hodiny a projekty z druhé. Tabulky jsou vzájemně propojené přes sloupec s ID. Data pro tabulku si můžete stáhnout odsud.

3 Komentářů

 1. Dobrý den,
  pokoušela jsem se zrekonstruovat si tento příklad, ale v bodu, kde se přepíná z Aktivního na Vše se mi nic nezměnilo (stále jeden rozsah) a tím pádem mám tlačítko Relace neaktivní. Napadlo by vás, prosím, co dělám za chybu.
  Děkuji, M.

 2. Dobrý den,
  máte data zformátovaná do dvou samostatných tabulek?

 3. Dobrý den Michaelo,
  napadá mě jen to, že jste možná u jedné z tabulek nezaklikla, že ji chcete přidat do relačního modelu…
  J.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář