Tento článek je o vypočítaných polích v kontingenční tabulce. 

Je třeba upozornit, že to, co se dá řešit počítaným polem, lze často lépe řešit pomocí Power Query.

Počítaná pole použiji, pokud chci v kontingenční tabulce zobrazit pole, které není v původních datech, ze kterých je tabulka vytvořená, ale dá se z nich odvodit. Např. v této tabulce:

pocitana_pole_kontingencni_tabulky_zdrojova_data

jsou zakázky, kterých dosáhla firma. U každé zakázky je obchodník, který zakázku získal, a tržba za zakázku.

Ve firmě platí pravidlo, že každý obchodník, který získal v celém sledovaném období zakázky za pět a více milionů korun, dostane bonus 3% z celkových tržeb.

Obchodník, který získal zakázky za méně než pět milionů, nedostane nic. Naším úkolem je zjistit, jak velký bonus který obchodník získá.

Nejprve vytvořím obyčejnou kontingenční tabulku, ve které jsou zobrazené tržby za jednotlivé obchodníky.

prvni_verze_kontingencni_tabulky

Teď už tedy mám pole, od kterého se bude odvíjet výpočet bonusů. Následně jdu do karty Možnosti a v Pole, položky a sady vyberu Počítané pole.

navigace_pro_pocitana_pole

V následujícím dialogu si pojmenuji nové pole Bonus a do výpočtu zadám vzoreček, který se počítá.

Vzorečky, které používáme ve výpočtových polích, jsou obdobné jako standardní funkce. Tedy i funkce KDYŽ/IF má syntaxi, kterou známe. =když( Tržba>5000000;Tržba*0,03;0)

vzorec_pocitaneho_pole

Uvědomím si, že jsem v tabulce, která je (na základě toho, co jsem dal do řádkových polí) členěna podle jmen obchodníků. Proto i tržba, se kterou pracuji, je členěna podle jmen obchodníků.

Až tabulku budu členit podle něčeho jiného, bude se i tržba počítat podle něčeho jiného. Potvrdím a je hotovo – vidím tržby obchodníků i jejich bonusy.

vysledek_pocitaneho_pole_kontingencni_tabulky

Všimnu si, že v polích kontingenční tabulky, které mohu používat, mi přibyl Bonus – a rovnou se přidal do polí hodnot.

Z pilnosti pak mohu tabulku ještě nějak hezky naformátovat. Varování: Počítaná pole někdy nefungují společně se seskupenými poli.

Tabulka je ke stažení a k procvičení tady: 

pocitana_pole

3 Komentářů

 1. Dobrý den,
  pokud správně rozumím, jde Vám o součtové číslo. V tabulce opravdu neoznačuje součet bonusů, ale 3% ze součtu tržeb.
  Nevím jak to udělat elegantně. Pokud by stačilo trochu špinavé řešení, tak v kontingenční tabulce v nastavení polí hodnot jděte na Zobrazit jako a vyberte Průběžný součet / Running total.
  U poslední položky pak uvidíte skutečný součet.
  J.

 2. Dobrý den, pravidelně se potýkám s problémem, že “Celkový součet” u počítaného pole buď neobsahuje žádnou hodnotu, nebo obsahuje nulu nebo nesprávnou hodnotu. Posledně se tak stalo při vytváření dvou počítaných polí ve vztahu k “základnímu poli”, kde první počítané pole mělo se “základního pole” pomocí funkce Když vybrat pouze kladné hodnoty a druhé počítané pole pouze záporné hodnoty. Řádek “Celkový součet” ale nezobrazil správné součty ani ve sloupci s kladnými a ani ve sloupci zápornými hodnotami. Stejně to ale dopadne i u jednodušších operací jako např. vydělení hodnot “základního sloupce” tisícem a jejich zobrazení v počítaném poli. Celkový součet se vůbec neobjeví. Je to chyba v mé práci nebo nedokonalost funkcí pivotky. Děkuji. Rastislav Betuš

 3. Dobry den,
  jak se meni vzorececek v pocitanem poly. Napisi ho a zjistim, ze jsem udelala chybu a potrebuji ho zmenit.
  Dekuji Alena

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář