Chcete si procvičit logické uvažování s kontingenčními tabulkami? Nabízím čtyři úkoly. Zdrojová tabulka ke stažení je tady. Jedná se o přehledy prodejů ve firmě. U všech úkolů platí, že je třeba je zvládnout bez úpravy vstupních dat – jen s pomocí nástrojů kontingenční tabulky.

Histogram

Vytvořte histogram, který popisuje rozložení velikostí tržeb ovoce a zeleniny zvlášť. Přesně takový jako je tento.

grafik

Přírůstky

Zjistěte, o kolik procent se v jednotlivých měsících změnily průměrné velikosti tržeb (vždy oproti předchozímu měsíci).

2+změny

Rozložení

Vytvořte přesně takto rozloženou tabulku (na obrázku je jen začátek).

3+rozložení

Nejúspěšnější prodejce

Stanovte umístění prodejců podle toho, kolik prodejů uskutečnili v březnu (největší počet prodejů = jednička).

 4+pořadí

1 Komentář

 1. Dobrý den.

  nebyl by postup na histogram a pořadí? (seřadit je snadné, ale jak tam dát čísla 1 až…)

  Díky 🙂

 2. Chyba u histogramu. Graf pro zeleninu ukazuje hodnoty dohromady s ovocem 🙂

 3. Aby se křivka zeleniny zobrazovala správně, je třeba povolit zobrazování souhrnu pouze pro sloupce (Nástroje kontingenční tabulky > Návrh > Celkové součty > Zapnuto pouze pro sloupce) a pak teprve vytvořit histogram. Doufám že touhle radou tu adminovi nelezu do zelí 🙂

 4. Díky za komentáře, ano, mám to blbě 🙂 Nevím, jak se mi to povedlo, každopádně když jsem to udělal teď u sebe znovu, je to správně. Myslím si ale, že se souhrny není třeba laborovat – stačí dát prostě kategorii zboží do sloupců a vytvořit kontingenční graf…

 5. Vše chápu, ale nevím si absolutně rady s 3. příkladem o rozložení tabulky. Zboží a jméno prodávajícího jsem dala do řádků, tržby do hodnot. Jak mám ale udělat, aby se mi zboží a jméno prodávajícího ukazovali vedle sebe, tak jak to máte Vy, a přitom zůstali v řádcích to nevím, protože takto se mi řad í automaticky pod sebe.
  Zkoušela jsem popřepínat a popřehazovat snad vše.

 6. Dobrý den, mohla bych Vás poprosit o pomoc při tvorbě posledního úkolu “nejúspěšnější prodejce”? Jak nastavit, aby nejvyšší počet prodej byl označen 1 a následující hodnoty sestupně čísly? Předem Vám děkuji.

 7. Moc Vám děkuji za odpověď:-) a především za Vaše skvělé a užitečné návody pro práci s excelem!

 8. Dobrý večer, také nemohu přijít na poslední příklad s označením 1 až 5, a ani po přečtení odkazu nemohu najít jak pořadí od největšího počtu prodeje seřadit s označením číslic. Prosím o podrobný návod, nevím, co dalšího mám vyzkoušet Díky. K

 9. Pravé tlačítko do KT / Zobrazit hodnoty jako / vyberu něco jako Pořadí od nejvyšší nebo tak něco

 10. Prosím o Ex. tab. řešení tak jako u dvou předešlých dílů. Děkuji

 11. Dobrý den,

  k tomu poslednímu úkolu, jsem si uvědomil, že nestačí jen Zobrazit hodnoty jako a dát je šeradit od nejvyššího, ale je nutné si i vyfiltrovat měsíc březen.

  Udělal jsem to tak, že jsem si do sloupců dal Den. Následně jsem na sloupci Den kliknul na filtr a dal jsem Filtry kalendářních hodnot a následně Všechna data v období a Březen.

  Tím pádem mám vyfiltrovaná jen data za měsíc Březen a zároveň mám hodnoty seřazené podle toho kdo měl největší tržbu od 1 do 5.

  Lukáš Suchý

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář