List prognózy – předpovídání budoucího vývoje
S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.
Tento článek je o tom, jak pomocí nástroje "List prognózy / Forecast Sheet" předpovídat budoucí vývoj na základě historických údajů.
Nejde o regresní závislosti dvou proměnných - ta je popsaná v jiných článcích.
Pro použití Listu prognózy potřebujeme mít připravená data ve formě, kdy jeden sloupec obsahuje datumové údaje a druhý sloupec hodnoty příslušející k nim. Data mohou být i v kontingenční tabulce.
V našem případě vyjdeme z tabulky popisující počty zákazníků nějakého obchodu v různé dny.
Označíme všechna data a jdeme na Data / List prognózy.
Co lze kromě jiného nastavit?
- Interval spolehlivosti
Od něj se odvíjí, jak moc "od sebe" jsou dvě tenké červené čáry kolem hlavní silné v prognóze. Tyto čáry označují nějaké rozmezí, ve kterém by se hodnota měla pohybovat. Čím nižší spolehlivost, tím jsou blíže k sobě - protože čím je předpověď přesnější, tím méně je pravděpodobné, že se opravdu odehraje. - Sezónnost
Necháme buď automaticky rozpoznat, nebo definujeme sami podle povahy dat a podle toho, jak se předpokládá, že se budou cyklicky opakovat. V našem případě jsou víkendové hodnoty výrazně vyšší než ostatní, proto nastavíme týdenní sezónnost 7 (dní). Pro sledování měsíčních hodnot za více let bychom samozřejmě použili číslo 12. Je trochu problém, že v datech se v praxi může vyskytovat více sezónností - např. jak týdenní, tak měsíční - to ale tento nástroj neumí řešit.
Můžeme kliknout na "Vytvořit" a graf se v novém listu vytvoří. Modrá část jsou reálná data, červená část jsou odhady.
V tabulce, ze které graf vznikl, si můžeme všimnout, že předpověď je vytvářená pomocí standardních funkcí FORECAST.ETS a FORECAST.ETS.CONFINT.
S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.