Živé propojování tabulek mezi Google Docs a Excelem (a koneckonců i mezi Google Docs a Google Docs a Excelem a Excelem) může být celkem oříšek.

Jedním ze způsobů, jak propojení (Google -> Google) řešit, je funkce IMPORTRANGE. V tomto článku si ale ukážeme šikovný doplněk Data Everywhere. Doplněk umožňuje jednoduše vytvářet tzv. “feedy”, které si můžeme představit jako cesty mezi soubory.

Doplněk lze instalovat do Google Docs i do Excelu. Do obojího se instaluje pod stejným účtem, což právě zajišťuje snadné propojení. Po instalaci, přihlášení (a novém načtení stránky) vypadá Google Docs takto:

docs začátek

Excel pak (po novém otevření) vypadá takto:

excel začátek

Vytvoříme propojení z Google Docs do Excelu (opačně je to samozřejmě obdobné). Označíme v Google Docs oblast, která se má exportovat do Excelu, a vytvoříme feed kliknutím na tlačítko a vyplněním názvu.

vložení feedu

Jdeme do Excelu a vložíme feed, tedy link na data v Google Docs.

vložení feedu do excelu

Takto vypadá vložená tabulka.

výsledek v excelu

U feedů je možné nastavit automatické publikování každou hodinu, případně je možné publikovat ručně. U Excelu se při zavření Excel zeptá, jestli chcete změny publikovat – protože k zavřenému souboru na lokálním počítači nelze zvenku přistupovat.

parametry feedů

Je zajímavé, že oblast feedů se automaticky zvětšuje s přibývajícími řádky. V Excelu je to jasné, protože jsou použité pojmenované tabulky, ale u Google mě to příjemně překvapilo.    

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář