V Excelu se můžeme dobře vypořádat s přiřazováním a porovnáváním hodnot. Slouží k tomu např. funkce SVYHLEDAT (VLOOKUP), POZVYHLEDAT (MATCH) a další.

Tyto funkce ale vyžadují, aby porovnávané texty (nebo čísla) byly přesně stejné. Tedy pokud je v jednom seznamu text "Jan Novák", musí být ve druhém také "Jan Novák", ale ne třeba "Jan Novak" nebo "Novak Jan".
Jenomže co když jsou texty sice podobné, ale ne úplně stejné - jako třeba u těchto dvou tabulek?
fuzzy_data

Pak je třeba je možné použít speciální excelovský doplněk Fuzzy Lookup.

Stáhněte, nainstalujte a v Excelu se vám objeví nová záložka Fuzzy Lookup. Z té můžete otevřít okno doplňku.
fuzzy_tabulky
V tomto okně pak vyberte tabulky, které se mají porovnávat (data musejí být uspořádána v tabulkách!) a klikněte na "Go". Pozor ale na to, ať v tu chvilku máte označenou buňku, do které se má vkládat výsledek. Excel je totiž schopný vložit výsledek i někam, kde jsou vaše data - a vy tak o ně přijdete.
Takto vypadá výsledek:
fuzzy_vysledek
V jednom sloupečku původní tabulka, ve druhém přiřazené hodnoty z druhé, a ve třetím velikost shody. Čím vyšší číslo, tím "podobnější" hodnoty.
Doplněk funguje celkem dobře, ale ne na 100% - ovšem bohužel žádné nástroje pro porovnávání přibližných textů nefungují stoprocentně a ani tak fungovat v principu nemohou.
U tohoto doplňku se vyskytuje chyba, kdy se zobrazí pouze několik řádek, a hláška "Není možné nastavit vlastnost NumberFormatLocal třídy Range". Mělo by to jít řešit tím, že Excel přepnete z čárek na tečky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář