S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

V Excelu se můžeme dobře vypořádat s přiřazováním a porovnáváním hodnot. Slouží k tomu např. funkce SVYHLEDAT (VLOOKUP), POZVYHLEDAT (MATCH) a další.

Tyto funkce ale vyžadují, aby porovnávané texty (nebo čísla) byly přesně stejné. Tedy pokud je v jednom seznamu text “Jan Novák”, musí být ve druhém také “Jan Novák”, ale ne třeba “Jan Novak” nebo “Novak Jan”.
Jenomže co když jsou texty sice podobné, ale ne úplně stejné – jako třeba u těchto dvou tabulek?
fuzzy_data

Pak je třeba je možné použít speciální excelovský doplněk Fuzzy Lookup.

Stáhněte, nainstalujte a v Excelu se vám objeví nová záložka Fuzzy Lookup. Z té můžete otevřít okno doplňku.
fuzzy_tabulky
V tomto okně pak vyberte tabulky, které se mají porovnávat (data musejí být uspořádána v tabulkách!) a klikněte na “Go”. Pozor ale na to, ať v tu chvilku máte označenou buňku, do které se má vkládat výsledek. Excel je totiž schopný vložit výsledek i někam, kde jsou vaše data – a vy tak o ně přijdete.
Takto vypadá výsledek:
fuzzy_vysledek
V jednom sloupečku původní tabulka, ve druhém přiřazené hodnoty z druhé, a ve třetím velikost shody. Čím vyšší číslo, tím “podobnější” hodnoty.
Doplněk funguje celkem dobře, ale ne na 100% – ovšem bohužel žádné nástroje pro porovnávání přibližných textů nefungují stoprocentně a ani tak fungovat v principu nemohou.
U tohoto doplňku se vyskytuje chyba, kdy se zobrazí pouze několik řádek, a hláška “Není možné nastavit vlastnost NumberFormatLocal třídy Range”. Mělo by to jít řešit tím, že Excel přepnete z čárek na tečky.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

3 Komentářů

 1. Tisíceré díky za poslední uvedený komentář ohledně řešení při výskytu chyby NumberFormatLocal.
  Googloval jsem celý výrazu v angličtině, ale bez pomoci.
  Už jsem hledání vzdával…
  :-)))))))))
  Díky díky díky

 2. Ještě doplním, že by mě možná ten původ problému reprezentace čárky vs tečky napadl, kdyby se v mém případě nejednalo o čistý text a i tak formátované buňky. FuzzyLookUp asi víceméně fungoval ale dal max. pouze 10 řádek výstupu. Teď už chápu, proč jsem nenašel nic v AJ, jelikož čárkový oddělovač neřeší…. 🙂

 3. Problém je v položce výsledné kombinace s názvem “Similarity” – jakmile to není 0 nebo 1, ale des.číslo mezi, dojde u Excelu s desetinou čárkou k chybě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář