S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento text bude prvním dílem seriálu. Je zaměřený spíše na začátečníky a věnuje se Office 365 a jejich využití v praxi. Je to text který vznikl jako učební materiál pro jeden projekt.

Co je to vůbec “cloud”?

Slovo „cloud“ je v posledních letech často používané. Co přesně ale znamená? I když definice ještě není zcela ustálená, v zásadě se jedná o počítačové služby, které poskytovatel uživatelům zpřístupňuje prostřednictvím internetových serverů. Uživatelé k těmto službám pouze přistupují a využívají je. Nemusejí se starat o to, jak fungují, ani vlastnit příslušný hardware nebo software.

Některé aplikace jsou dokonce již tak propojené s uživatelským rozhraním počítače, že uživatel ani nemusí vědět, jestli zrovna pracuje s cloudovou technologií nebo ne.
Pokud je tato služba placená, platí uživatelé za použití – nikoliv za vlastnictví. I když je slovo cloud poměrně nové, s cloudovými řešeními se prakticky všichni setkáváme již léta. Takovými řešeními jsou například.:

  • Mailové služby (Gmail, Seznam, Centrum…)
  • Úložiště souborů (Dropbox, OneDrive…)
  • Úložiště fotek (Rajče, Flicker…)
  • Sociální sítě (Facebook, Google Plus)
  • Systémy pro elektronické bankovnictví, objednávky atd.
  • Systémy kombinující více služeb najednou (Google Apps, Microsoft Office 365)

Většina cloudových řešení má několik společných prvků:

  • Přihlašujeme se do nich uživatelským jménem a heslem
  • V cloudu jsou uložena naše data
  • Přistupujeme do nich pomocí aplikací – nejčastěji pomocí internetových prohlížečů jako je Internet Explorer nebo Google Chrome.
cloud

Praktické přínosy cloudových řešení

Existuje několik pádných argumentů pro používání cloudových řešení.

Snadnost použití

Uživatelé nebo firmy, které pracují s cloudovými řešením, se nemusí prakticky o nic starat – jen používají službu. Pokud například chcete používat internetové bankovnictví, pouze se připojíte a řešíte své transakce. Nemusíte řešit servery, na kterých služba běží, programovat systémy, kupovat licence, sledovat dostupnost atd.

Cenová dostupnost

Protože poskytovatelé cloudových služeb zpravidla poskytují obdobné služby velkému množství zákazníků, mohou své služby nabízet za nízké ceny nebo zdarma (případně jen za příjmy z reklamy umístěné na stránce). Dobře to známe například z používání soukromých mailů, Facebooku atd. Tento princip však platí i pro firmy. Ty sice jako zákazníci obvykle nemívají služby zdarma, bývá pro ně však výhodnější platit za používání cloudu než si budovat vlastní systémy.

Přizpůsobitelná kapacita

Pokud dojde uživateli místo na disku vlastního počítače nebo serveru, musí si koupit nový, větší disk (obdobně výkonnější server, širší licenci atd.). V cloudu ale stačí platit právě za tak velké úložné místo nebo za takové služby, které uživatel potřebuje v konkrétním momentě, a které poskytovatel služby dle potřeb zákazníka zpřístupní.

Na co si naopak dávat pozor

Použití cloudových služeb není bez rizika. To nutně nastává, kdykoliv dochází k přenosu dat po síti.

Bezpečnost dat

Je třeba mít na paměti, že data, která jsou uložena kdekoliv na internetu, ať v cloudu nebo jinak, mohou být zneužita. Musíme si proto dávat pozor na to, abychom nikomu neposkytli přístupové údaje k našim službám, ani jinak zneužití nenapomáhali. Je však třeba zdůraznit, že naše data nejsou v bezpečí ani na našem počítači a koneckonců je mnohem pravděpodobnější, že budou zcizena spolu s ukradeným notebookem nebo telefonem, než že budou zneužita například po sofistikovaném útoku hackera.

Ztráta kontroly nad daty

Běžný uživatel obvykle nemá šanci zjistit, kde jsou jeho data uložena a jak jsou zabezpečena. Měl by tedy pracovat především s poskytovateli služeb, u kterých lze předpokládat důvěryhodnost. Koneckonců slovo cloud (anglicky mrak) se odvozuje právě i od toho, že umístění fyzického uložení dat není pro uživatele přesně známé a ohraničené.

Nefunkčnost bez připojení na internet

Je zřejmé, že pokud uživatel ke službě přistupuje přes internet, nemůže ji plně (často dokonce vůbec) používat, pokud není připojený na internet. To je samozřejmě omezující v místech, kde internet není dostupný. Také to však může poměrně zásadně zdražovat používání služby v závislosti na platbách za připojení – tedy především pokud uživatel používá mobilní datové připojení v zahraničí.

Sdílená úložiště

Zvláštním typem cloudových služeb jsou sdílená úložiště. V poslední době se o nich v souvislosti s cloudem mluví poměrně často, a někteří uživatelé proto kladou mezi cloud a sdílené úložiště rovnítko – to je však velmi nepřesné. Sdílená úložiště mohou fungovat různě, klasické schéma však vyjadřuje následující obrázek:

uloziste
 

Sdílená úložiště obvykle fungují tak, že po instalaci do počítače (telefonu, tabletu…) vytvoří složku, a současně vytvoří kopii této složky na internetovém serveru poskytovatele připojení. Tyto „kopie“ se pak vzájemně synchronizují. Tedy cokoliv v jedné ze složek upravíte, přidáte nebo smažete, se projeví i v té druhé. Ke složce na serveru si však můžete připojit i další zařízení, která se s ním synchronizují také. A protože se všechna tato zařízení synchronizují se serverem, synchronizují se i mezi sebou. Na všech zařízeních je pak obsah složky stejný, aniž byste se o něj museli starat.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář