S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Nejspíš víte, že v Excelu funguje “roztahování” vzorců a že je možné jej používat i na jiné než číselné řady – např. leden roztáhnete na únor, březen, duben… nebo sobotu roztáhnete na neděli, pondělí, úterý…

Od verze 2013 má Excel ještě jednu podobnou elegantní vychytávku. Slouží k oddělování nebo naopak seskupování hodnot.

Příklad

Mám tabulku s jedním sloupcem. Z tohoto sloupce potřebuji “vyseparovat” určité hodnoty tak, abych data mohl filtrovat, řadit nebo analyzovat kontingenční tabulkou dle různých parametrů. Konkrétně v tomto příkladu je v prvním sloupci záznam o prodeji něčeho někomu a já z tohoto složeného záznamu potřebuji získat např. příjmení zákazníka, co si koupil a za kolik si to koupil.
puvodni_obrazek

Návod

Šlo by použít některou z textových funkcí nebo rozdělování textu do sloupců. Ještě rychlejší (byť ne ve všech případech nejvhodnější) je ale takzvané Dynamické vyplňování. V dynamickém vyplňování Excel na začátku “naučíme” jak má “vycucnutý” text vypadat a on to pak dělá sám.

V našem příkladu začnu tím, že z textu získám příjmení člověka. Jdu do B2 a napíšu Novák – což je příjmení člověka z prvního záznamu.

Pak jdu do B3 a začnu psát Fialová – což je příjmení člověka z dalšího záznamu.

Po pár písmenech ale Excel sám doplní konec slova a navíc i všechna příjmení až dolů. Tedy Excel našel zákonitost, podle které se z textu v prvním sloupci berou jednotlivá slova nebo skupiny slov v dalším sloupci, a uplatnil ji.

vyplnovani_prijmeni

Podobně vyplním iniciály ve sloupci C.

V některých případech nemusí automatické doplňování fungovat tak, jak potřebuji, a je třeba vynutit je ručně – ukážeme si to na sloupci D.

Pak napíšu první řádek (v mém případě slovo “křeček”) a kliknu na Domů / Dynamické vyplňování.

vyplnovani_tlacitkem

A je hotovo

vyplnovani_tlacitkem_podruhe

Kompletní tabulka pak vypadá například takto:

dynamicke_vyplnovani_hotova_tabulka (1)
Poznámka:

Dynamické rozdělování je jednorázové. Tedy pokud bych změnil hodnoty v prvním sloupci, tak hodnoty v odvozených sloupcích se automaticky nezmění.

Popsané fungování je pro verzi Excel 2013. Ve starších verzích Dynamické vyplňování také nějak funguje, ale jinak (hůř).

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář