S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown:

Představte si, že máte v buňkách tato čísla:

  • 100,4
  • 1,004
  • 1,04

a jste v Excelu, který je ve standardních českých Windows, a tedy používá desetinné čárky (ne desetinné tečky). Pak chcete tento soubor nahrát do nějakého systému, který vyžaduje csv s desetinnými tečkami. Takže dáte Ctrl F (najít a nahradit) a nahradíte všechny čárky tečkami. Takto bude vypadat výsledek:

  • 100.4
  • 1.004
  • 1.4

První dvě čísla se změní na text, ale zůstanou v pořádku. Prostě se čárka nahradí tečkou.

Trochu děsívě se zachová poslední číslo - odstraní jednu nulu a z 1,04 udělá 1,4(!!!)
Nechápu proč, pravděpodobně to souvisí s tím, že si Excel některá čísla převádí na datumy, a týká se to zřejmě jen čísel s jednou nulou vpravo od desetinné čárky.
Tohohle problému se snadno vyvarujete tím, že přepnete celé Windows z čárek na tečky (tady je návod pro změnu čárek a středníků jako oddělovačů - což se dělá prakticky stejně) nebo přepnete v samotném Excelu oddělovače desetinných míst, ale problém je, že když o této chybě nevíte, nemáte téměř šanci ji ve velkých souborech dat odhalit - protože se mění jen sem tam nějaké číslo a jen o málo. Uvedený problém mám vyzkoušený v Excelu verze 2010 CZ.
S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown:

8 Comments

  1. Super, tohle je skutečně absolutní pakárna, že to tak ten Excel dělá. Mnohokrát už jsem se nachytal … Díky

  2. Tohle finguje jen když máte v tabulce (buňce) jasná a pevná data. Pokus je ale „taháte“ odjinud, kde je namísto čárky tečka, tak se vám vždy znovu načte tečka a tento způsob nefunguje. Teda funguje, ale jen do chvíle až se načtou aktuální data (třeba z veřejné .csv databáze, webu,… kde je číslo uváděné s tečkou).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář