S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento článek popisuje různé formáty, ve kterých je možné ukládat tabulky v Excelu, s dopadem na jejich datovou velikost.

Pokud máte malou tabulku, je vcelku jedno, v jakém formátu ji uložíte. Pokaždé bude zabírat pár kilobytů a bude se rychle otvírat. Pokud ale máte tabulku větší (jednotky až desítky MB nebo i větší) můžete si volbou špatného nebo dobrého formátu dost ztížit nebo naopak ulehčit život.

Stejná tabulka uložená v různém formátu souboru (s různou příponou) totiž zabere různě velké místo na disku, a následně se o to rychleji nebo pomaleji otevírá a zpracovává.

Pro srovnání jsem vytvořil tabulku, která má 60 000 řádků a 10 sloupců. V každé z buněk je jedno náhodně vygenerované číslo od 1 do 100, přičemž tato čísla jsou uložená jako hodnoty. Máme tedy 600 000 hodnot. Tabulka má jen jeden vyplněný list.

Jak si různé formáty vedou?

  • Nejneúspornější je starý formát xls. V něm tabulka zabere 570 kb.
  • O něco lepší je novější formát xlsx. V tomto formátu tabulka zabere 311 kb. Stejnou velikost pak tabulka má i při uložení do xlsm, což je soubor umožňující makra.
  • Nejmenší velikost pak soubor má, pokud ho uložíme v binárním souboru xlsb. To se vejde jen do 225 kb, čili oproti xls jsme ani ne na polovině.
  • Pro srovnání – tato data můžeme uložit také v csv (čímž bychom ovšem ztratili většinu funkcionality Excelu…), pak by zabrala 177 kb.

Tabulky ke stažení jsou tady.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.