S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Někdy potřebujeme získat hodnotu poslední buňky v řádku nebo sloupci. Tedy hodnotu z buňky, za kterou už není žádná vyplněná buňka. 

Dobře se k tomu hodí tato kombinace funkcí VYHLEDAT, NE a  JE.PRÁZDNÉ. Pokud například hledáme poslední hodnotu ze sloupce A, zapíšeme funkce takto:

=VYHLEDAT(2;1/NE(JE.PRÁZDNÉ(A:A));A:A)

posledni hodnota

Jak to funguje?

Důležitý je druhý argument funkce. Nejprve procházíme sloupec A a ověřujeme, jestli je buňka prázdná nebo není. Výsledkem je vektor s hodnotami PRAVDA / NEPRAVDA, což je jinými slovy 1 /0.

Tyto hodnoty se znegují, tedy PRAVDA je pro hodnoty neprázdné a naopak.

Tímto výsledkem vydělíme jedničku. Protože dělení nulou dává chybu, vzniknou chyby na místech, kde jsme dělili nulou (prázdné buňky).

Funkce VYHLEDAT pak vybírá z nechybových hodnot.

Zkouší najít dvojku (první argument), ale ta se nikde nevyskytuje. Proto vrátí poslední hodnotu, kde se ve vyhledávacím vektoru vyskytuje jednička, což je současně poslední hodnota.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

  1. i mě pomohlo, děkuji
    ještě bych potřeboval, aby hodnotu 0 nebral v potaz, prostě abych získal poslední kladnou nebo zápornou hodnotu, pokud se nerovná nule

  2. Pomohlo, jenže by mě dále zajímalo, když mám za sebou 3 sloupce a v každém ke nějaká poslední hodnota (datum, počet, cena) jaká je podmínka pro vyplnění?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář