S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Příklad

Chceme si vybrat optimální strukturu hypotéky. Víme, že úroková míra je 3,5%. Potřebujeme si rozmyslet, jak velkou částku si můžeme dovolit půjčit a jak dlouho ji budeme splácet. Jak na to?

Návod

Použijeme funkci PLATBA a maticovou funkci TABULKA. Funkce PLATBA počítá výši splátky na základě tří parametrů – úrokové míry, počtu splátek a výše úvěru.

V našem případě spočteme výši splátky při úrokové míře 3,5%, stodvaceti splátkách a výši úvěru 2000000 Kč.

1platba

Platba standardně vychází se záporným znaménkem. Pokud ho chceme mít kladné, dáme před vzorec mínus. Úroková míra se musí dělit dvanácti. Tím ji převedeme z roční na měsíční – což musíme, protože i splátky jsou měsíční.

Teď tedy máme spočtenou výši splátky, 19 777 Kč. My ale chceme přemýšlet o tom, jak velkou hypotéku vlastně chceme / můžeme platit. A k tomu potřebujeme vidět více možností najednou.

Připravíme si tedy různé doby splatnosti a různé velikosti úvěru. Jedno sepíšeme do řádku, druhé do sloupce. Tyto hodnoty (proměnné) si nadefinujeme v jakýchkoliv hodnotách, pro jejichž kombinace chceme vidět výsledky. Vzorec pro výpočet platby ale musí zůstat v levém horním rohu. 2radkyasloupce Teď označíme celou oblast tabulky a jdeme na Data / Citlivostní analýza / Tabulka dat. Pro vstupní buňku řádku vybereme B3 (místo 2000000 se budou postupně dosazovat hodnoty ze sedmého řádku), pro vstupní buňku sloupce vybereme B2 (místo 120 se budou postupně dosazovat hodnoty ze sloupce B). 3zadani Tako vypadá výsledek. Vidíme řadu možných kombinací úvěru.

4hotovo
Doporučuji ještě schovat desetinná místa a použít podmíněné formátování (v mém případě červeně označím všechny hodnoty větší než 22 000 Kč – protože to třeba překračuje horní limit toho, kolik chci splácet). Výsledek je pak celkem přehledný,
5upravene

Z tabulky mohu např. odečíst, že při úvěru 2,3 milionu a maximální splátce 22 000 úvěr nesplatím dříve než za 125 měsíců. Výsledkem je tedy tabulka mnoha možností, které odpovídají různým variantám úvěru při úrokové míře 3,5%.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

2 Komentářů

  1. Na Excelu na krásné, že i zdánlivě složité operace jsou skoro až ,,primitivní,, pokud se ví jak na to. Velké DÍK a úcta autorovi, který si dal tu práci a čas, ale hlavně bez složitostí vše popsal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář