S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento videonávod popisuje, jak v Excelu porovnat dva seznamy a najít, v čem se odlišují.

Pro textový návod klikněte sem.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

4 Komentářů

  1. Poznámky: a) Je nějaký důvod, proč jsou na více místech webu – prakticky ve všech vzorcích – používány odkazy na celé sloupce? Uživatel nemusí pochopit, že tak nepřímo využívá průsečíku daného sloupce s řádkem, v němž se vzorec vyskytuje (a nikde jsem k tomu nenašel komentář). Navíc to mate, pokud uživatel bude chtít studovat maticové vzorce a rozdíly (sklon potvrzovat zápis s CTRL+SHIFT+ENTER). Ostatně je to docela slušná čuňárna, protože předpokládáte, že všechny funkce pracují pouze s vyplněnou částí sloupce (UsedRange). b) Uživatel se může mylně domnívat, že nelze použít jednodušší funkce COUNTIF namísto COUNTIFS. c) Na místě prvního argumentu funkce KDYŽ se opět mlčky předpokládá, že uživatel zná ekvivalent PRAVDA/NEPRAVDA, versus 0/1).

  2. Odkazy na celé sloupce jsou prostě “takový nepěkná věc” právě proto, že ne všechny funkce jsou optimalizované tak, abych v rámci daného sloupce pracovali pouze s vyplněnou (potřebnou) oblastí dat. Ano, uznávám, je otravné pořád řešit konce seznamů, což umí vlastně jen Tabulky. A věc druhá, odkazy na celé sloupce jsou matoucí právě ve vztahu k maticovým vzorcům.
    COUNTIF je zkrátka v daném případě menší kanon na vrabce. Je pravda, že je trochu na pytel uživatele učit, že COUNTIFS (SUMIFS a další) mají “přehozené” pořadí parametrů oproti jejich jednokriteriálním variantám.

  3. Práce s celými sloupci je pro mě mnohem jednodušší a vzorce pak přehlednější.
    Nevím přesně, které funkce jsou optimalizované, ale pokud vím tak VLOOKUP a COUNTIFS a spol jsou – a u jiných funkcí jsem výkonnost nemusel řešit snad nikdy.
    COUNTIF a COUNTIFS nemají přehozené pořadí argumentů (na rozdíl od např. SUMIF vs SUMIFS). Na kurzech prostě učím jen “IFSové” funkce, takže s tím nebývá problém.

Komentáře není možné přidávat