S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Funkce TABULKA(v některých českých verzích také TABELOVAT, anglicky TABLE) je docela specifická, například v tom, že dává smysl použít ji jen jako maticovou funkci .Nebo tím, že obecně neprovádí žádný výpočet, ale přiřazuje výsledky výpočtu k většímu množství čísel, a tím umožňuje modelovat různé scénáře. Nebo jinými slovy sledovat dopad změny jedné buňky nebo dvou buněk na skupinu hodnot. To zní dost nesrozumitelně a lépe to popsat neumím, takže raději příklad.

Příklad

Naše firma má možnost oslovit zákazníky s nabídkou nového produktu. Toto oslovení bude něco stát, a zvažujeme, jestli se do něj pustit. Dopředu víme (modrá pole):

  • Kolik zákazníků oslovíme (1500)
  • Kolik toto oslovení celkově bude stát (200000)

Zatím přesně nevíme (oranžová pole):

  • Kolik zákazníků z oslovených si výrobek koupí (pro začátek vyplníme třeba 20%)
  • Kolik přesně na jednom výrobku vyděláme (pro začátek vyplníme třeba 500)
1 zadani

Výsledkem má být tabulka, kde budou ve sloupcích různé varianty zisku, v řádcích různé varianty procenta úspěšných oslovení, a v buňkách relevantní hodnoty výsledného zisku pro danou kombinaci. Zatím je ale prázdná.

2 pripravena tabulka

Návod

Nejprve do levého rohu (A11) zapíšeme vzorec, od kterého se má výpočet odvíjet. Výnosy z akce se budou počítat jako počet oslovených zákazníků * úspěšnost * zisk z jednoho prodaného výrobku, náklady jsou paušálně dané. V našem případě je tedy vzorec: =A2*A4*A6-A8

3 zapsany vzorec

Vidíme nějaký výsledek, ale o ten nám teď nejde. Teď přichází chvíle pro funkci Tabulka. Nejprve označíme celou tabulku, a pak jdeme na Data / Citlivostní analýza / Tabulka dat.

4 vlozeni funkce tabelovat

Ve Vstupní buňce řádku nastavujeme, která buňka na vstupu se mění podle záhlaví sloupce. V našem případě je to buňka A6, protože v ní je odhad zisku na jeden výrobek, jehož různé možnosti jsou zapsané v záhlaví sloupců. Do Vstupní buňky sloupce pak nastavíme buňku A4. V té je odhadované procento úspěchů při oslovování, jehož různé hodnoty jsou v záhlavích řádků.

5 zadani radkovych a sloupcovych bunek

Odklepneme a je hotovo. V tabulce teď máme různé hodnoty pro různé kombinace “žlutých” vstupů. Všimněte si, že v tabulce se objevila maticová funkce Tabulka / Table

6 ukazana funkce tabelovat

Pro přehlednost ještě můžeme použít podmíněné formátování pomocí škál a takto vypadá výsledek:

7 duha

Z výsledku poznáme třeba to, že aby akce byla zisková, musí být při úspěšnosti oslovení 20% zisk na zákazníka alespoň 700, při úspěšnosti 30% pak stačí 500. Při úspěšnosti 40% a více je pak akce zisková vždy. Poznámky:

  • Všimněte si, že výsledky v tabulce se nemění v případě, že přepisujete hodnoty ve vstupních “žlutých” buňkách. Ty hodnoty můžete klidně smazat – jsou tam víceméně jen k tomu, aby se lépe zapisoval vzorec.
  • Funkci Table můžeme většinou docela šikovně nahradit šikovným použitím absolutních nebo smíšených odkazů. Je jen na vás, co si vyberete – jestli skousnete raději složitější smíšené vzorce nebo maticový vzorec. Do buňky B12 bychom v takovém případě zapsali =$A$2*$A12*B$11-$A$8 a poroztahovali.
  • Jeden z typických příkladů pro použití funkce TABULKA je uvedený tady.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

  1. I just want to mention I am just very new to blogging and site-building and definitely liked this blog site. Very likely I’m likely to bookmark your blog post . You surely have excellent articles and reviews. Appreciate it for revealing your blog.

Komentáře není možné přidávat