Answer Question
0
0

Hezký dobrý den,

potřeboval bych poradit s kontingenčními tabulkami:
Mám dvě obyčejné tabulky – tabulku Příjmy a tabulku Výdaje – Každá z nich obsahuje sloupec Datum, Popis a Částka – tabulku Výdaje obsahuje ještě navíc sloupec Kategorie.

Pro obě dvě tabulky potřebuji vytvořit kontingenční tabulku – u tabulky Příjmy chci zobrazovat na řádku pouze Popis a Částku – u tabulky Výdaje zase Kategorii a Částku

Problém my nastává až tehdy, kdy chci vložit jednu časovou osu pro obě kontingenční tabulky. Časová osa vložit jde, ale ve chvíli, kdy v ní začnu filtrovat, filtruje se pouze kontingenční tabulka s výdaji a data v kontingenční tabulce s příjmy zmizí. Nutno podotknout, že k časové ose mám připojené sestavy obou kontingenčních tabulek.
Myslím si, že by mohl být problém v tom, že jsem mezi kontingenčními tabulkami vytvořil špatně relaci a upřímně nevím, jak by měla relace vypadat.

Mohl by mi prosím někdo poradit, co dělám špatně? Děkuji.

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal Thomas
Otázka položena 3.7.2018 6:06
254 views
0
Private answer

Dobrý den,
Aby časová osa (nebo Slicer) mohly ovlivňovat více kontingenčních tabulek najednou, tak tyto KT musí být založeny na jedné společné tabulce, nebo na jednom společném datovém modelu.
Mezi tabulkami tak, jak je popisujete, nelze logicky vytvářet relaci. Žádná z tabulek totiž není dimenzí té druhé a vztah 1/n, který je v datových modelech vpodstatě jediný možný, tady logicky nedává smysl. (Možná by šla vytvořit časová dimenze a pracovat s tou, ale to mi přijde trochu divoké…)
Tabulky totiž můžeme spojit do jedné „za sebe“ v Power Query. Spojit, označit u každé jestli je to příjem nebo výdaj, a pak to vyhodnocovat jednou nebo více kontingenčními tabulkami a jednou časovou osou.
https://exceltown.com/navody/power-bi/power-query/spojovani-tabulek-v-power-query-nacist-a-transformovat/slucovani-tabulek-s-powerquerry/
Ve výsledku pak můžete jednu vzniklou KT odfiltrovat tak, aby tam byly pouze výdaje, a druhou pouze na příjmy – s tím už se dá hrát libovolně…
Ukázka postupu:
https://exceltown.com/wp-content/uploads/2018/07/spojení.xlsx

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal (Otázky: 1, Odpovědi: 340)
Odpověděl 5.7.2018 15:32

Odešlete svou odpověď

Attach YouTube/Vimeo clip putting the URL in brackets: [https://youtu.be/Zkdf3kaso]