Answer Question
0
0

Potreboval by som zistiť, či existuje nejaká ekonomická funkcia (postup v exceli, metóda), ktorá by zrátala maximalizáciu zisku jedným klikom.
Problém popíšem v nasledovnom:
Mám dva dni, (D1 a D2) pričom v každom dni, viem akú mám výrobnú kapacitu (Q1 a Q2). Túto výrobnú kapacitu viem pokryť 1, 2, alebo 3 pracovníkmi (P1, P2, P3). Viem, aké mám náklady v daných hodinách (N1 – N24) a viem aký zisk generujem (Z1 a Z24).
Komplikácia vzniká v nasledovnom:
X1 = X2
Produkt vo výrobnej kapacite Q1, môžem vyrobiť v D1 a časť produktov X1 (za náklady z D1 a predajnú cenu z D1) môžem predať v D1 (tým pádom, že výroba a predaj produktov nie sú rovné nule v D1, výrobná kapacita Q2 v D2 zodpovedá už iba produktom X1, ktoré som predal v D1). V D2 mám tým pádom výrobnú kapacitu Q2 zodpovedajúcu X1 a predám produkty o objeme X2 ( z Q2 za náklady Z D2 a predajnou cenou D2) a produkty z D1 v objeme X3 =Q1-X1 (za náklady z D1 a predajnou cenou z D2). Týmto spôsobom sa viem dopracovať k tomu, že presunom produktov viem získať rovnaký (resp. väčší celkový zisk) s menšími výrobnými kapacitami ako keby som zisk generoval samostatne v jednotlivých dňoch D1 a D2 (je to spôsobené tým že v D2 mám väčší zisk).
Výsledok by mala byť optimalizácia počtu pracovníkov a predajná kapacita, ktorá sa má presunúť do nasledujúceho dňa tak, aby som dosiahol max zisk.
Našiel som zatiaľ iba: https://exceltown.com//navody/resitel-a-jeho-vyuziti/resitel-zakladni-pouziti/
Ale nerieši to môj problém.

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal oblivionPP2@seznam.cz
Otázka položena 30.11.2015 10:06
189 views
0
Private answer

Dobrý den,
obecně to vypadá jako úloha pro řešitel a šikovně nastavené podmínky, konkrétně Vám s tím ale nepomohu – z popisu úplně nerozumím principu problému. Můžete se podívat i na další popisy řešitele nejen na tomto webu, případně se můžeme domluvit na placené on-line konzultaci.
JB

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal (Otázky: 1, Odpovědi: 340)
Odpověděl 30.11.2015 14:05

Odešlete svou odpověď

Attach YouTube/Vimeo clip putting the URL in brackets: [https://youtu.be/Zkdf3kaso]