Answer Question
0
0

Ahoj,
teď jsem řešil jeden úkol od lidí ze školy, kteří si nevěděli rady. Někdo jim tam zadal úkol, kde měli tabulku s daty, s rozdílnými hodnoty (ks, kg, t) atd… a měli z toho udělat jeden graf. Jasné že to jde, ale nebude to zakresleno správně, spíš tam bude velké zrkeslení. Například tabulka:
počet stromů (ks) výnos na 1 strom (kg) Sklizeň(t)
Jablka 5 349 632 12,85 68 743
Hrušky 826 987 8,05 6 657
Jelikož jsem excel absolvoval naposledy na škole, tak se v tomhle moc neorientuju, ale za mě se to prostě nedá dát do jednoho grafu, co vy na to? řešili jste to taky někdy? Jasně, jde to dát na 3 grady, ale v zadání mají dát všechny data do jednoho grafu aby to bylo čitelné. Prostě mi to přijde jako nesmysl.

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal Bordovec
Otázka položena 7.10.2020 15:39
63 views
0
Private answer

Zdravý selský rozum říká, že v grafu nemůžu mít na stejné ose rozdílné jednotky pro dvě datové sady (téže veličiny, tj. hmotnosti, o kusech se snad bavit nemusíme), pokud nechci úmyslně fixlovat, není fér ani vynést na hlavní a vedlejší osu rozdílné jednotky, spíš řekněme fyzikálně na sobě závislé jednotky (dráha, čas). Teoreticky snad nějaký koeficient a vztažení na jednotku, ale to je prostě tady hloupost. Navíc tři osy 2D graf neumí. A v tom je možná zakopaný pes. Tady tou vztaženou hodnotou je výnosnost a mohli bychom se odprostit od klasických 2D grafů a zapomenout úvahu o "osách". Jenže jaký by byl vizuálně efektivní graf pro danou úlohu? Neřešíme "pozici" tj. osy x a y. Co je na čem závislé? Sklizeň na počtu stromů (teoreticky, nebudu řešit klimatické podmínky a další), výnosnost na počtu stromů, spíš sklizni (opět čistě teoreticky, neřešíme podmínky pěstění). Jenže neřešíme odrůdy jablek, spíš (a podle mě i trochu nesmyslně) porovnání jablek a hrušek (doslova). Tři informace ke každému ovoci a mezi sebou? I to je prostě moc na jeden graf. Statisticky je tím ukazatelem pro porovnání sklizeň - viz třeba https://www.czso.cz/csu/xb/odhady-sklizne-zari-2018.

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal xlnc
Odpověděl 7.10.2020 16:05
0
Private answer

Právě. Když se na mě obrátili s tímto problémem, tak jsem si říkal, co to je zalidi v tom školství, kteří si tohle ani nevyzkouší, ale dají to děckám aby to udělali. Aniž by to šlo... To mi právě hlava nebere.

Marked as spam
Avatar uživatele Odeslal Anonymous
Odpověděl 8.10.2020 6:01

Odešlete svou odpověď

Attach YouTube/Vimeo clip putting the URL in brackets: [https://youtu.be/Zkdf3kaso]