S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Microsoft Access je aplikace pro správu databází.
Pod slovem databáze si můžeme představit zjednodušeně například seznam klientů firmy, seznam knih v knihovně, přehled pohybů na účtu atd. Access slouží (na rozdíl od Excelu) pro správu relačních databází a je tedy alternativou například databáze MS SQL nebo Oracle. Oproti nim toho umí méně, ale je zase jednodušší.
To, co se naučíte v Accessu, je pak v jiných databázích z velké části použitelné. Do jisté míry je alternativou také k Power Pivotu – ten je ale více zaměřený na Business Intelligence, tedy více na čtení dat než na jejich správu.
V tomto návodu si ukážeme, jak vytvořit první tabulku. Pak si ukážeme jak tabulky propojit, vytvořit nad nimi dotaz a formulář s vyklápěcím polem.
V naší ukázkové tabulce bude seznam knih v knihovně.
Otevřu Access.
access po otevření
Vyberu si, že chci prázdnou databázi a v následujícím dialogu zadám její název.
vytvoření databáze
Tím se databáze vytvoří – na rozdíl např. od Wordu nebo Excelu musím příslušný soubor vytvořit ještě než začnu cokoliv dělat.
Objeví se mi první tabulka. Řekněme, že v této tabulce bude název knihy a pořizovací cena knihy – další políčka přidáme později. V tabulce bude také ID – identifikační číslo, které bude pro každou položku (knihu) unikátní. Tím si zajistím, že se mi v budoucnu knihy nebudou plést. ID se o sebe postará samo, musím tedy vytvořit pole pro název a pro cenu.
Ve druhém sloupečku vyberu Text:

výběr datového typu

A napíšu, jak se bude pole jmenovat. V tomto případě “Název knihy”.

access název knihy

To samé provedu s pořizovací cenou, jen datovým typem bude místo textu měna.

access cena

Tím jsem si připravil tabulku, kterou si pro jistotu uložím tlačítkem vlevo nahoře. Teď si ji mohu naplnit knihami. Např. takto:

access hotová tabulka

A tím mám první tabulku hotovou. Všimněte si, že vlevo nahoře (ikona s trojůhelníkem) je možné vybírat možnosti zobrazení tabulky. Nás zatím zajímá zobrazení Datový list a Návrhové zobrazení. První je vhodnější pro prohlížení dat, druhé pro návrh struktury tabulky.

access různá zobrazení

Tady je soubor ke stažení:
Videonávod

 

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář