S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Nadpis tohoto příspěvku zní asi divně. Nejspíš víte, že Excel je určený na vytváření tabulek. Jinými slovy cokoliv co v Excelu uděláte je tabulka, tak proč vkládat další tabulky?

Není ale tabulka jako tabulka. V rámci běžného excelovského listu můžete jakýkoliv obdélník buněk označčit tjako specifický objekt, tabulku. V jiném článku je uvedeno, jak na to. Ale jaké jsou důvody proč to vůbec dělat?

tabulkatabulka

Proč vkládat tabulky

Nejprve jsem nevěděl, k čemu vkládání tabulek je. Pak jsem si myslel, že je to blbost a vymyšlenost Microsoftu, nicméně teď už to používám u většiny složitějších tabulek. Existuje k tomu totiž dost důvodů.

 Odpadá roztahování vzorců

V tabulkách není třeba roztahovat vzorce. Pokud vyplníte vzorec ve jednom řádku, není nutné jej roztahovat do všech dalších. Nestane se vám tak, že byste zapomněli některé buňky roztáhnout – což se u hodně složitých tabulek stát může a stává a tento typ chyb se velmi špatně hledá.

Možnost zápisu vzorce při použití filtru

Pokud nemáte data řešená v tabulce, máte použitý filtr a chcete nějaký vzorec roztáhnout do všech řádků, musíte nejprve zrušit filtr, roztáhnout vzorec, a pak filtr zase použít. Jinak si nebudete jisti, že je zapsaný všude. Naopak jsou-li data jako tabulka, stačí vyplnit libovolnou buňku ve sloupci, a vzorec se bez ohledu na filtr dostane do všech řádků.

Oddělený přepočet

Sloupce se v tabulkách přepočítávají zvlášť. Tedy pokud vyplníte v určitém sloupci vzorec, ten vzorec se sám “roztáhne” do všech řádků, a současně se přepočte ve všech rádcích, aniž by se přepočítával celý list nebo celý sešit. To zní jako drobnost, ale já osobně tuto vlastnost tabulek velmi oceňuji.

Občas totiž pracuji se sešity, které se přepočítávají třeba patnáct minut, u kterých musím vypínat automatický přepočet. Když pak vytvořím nový počítaný sloupec a nemám data jako tabulku, musím buď přepočítat celou tabulku (a čekat dlooooouho na výsledek, navíc s prakticky zablokovaným počítačem) nebo nepřepočítat nic (a pak ten výsledek nevidím). U vložené tabulky se přepočte jen jediný sloupec, a sice ten, který jste zrovna upravili, tedy obvykle ten, jehož výsledky vás zajímají.

Jiný zápis vzorců

Pokud zapisujete vzorec, a odkaz na jiný sloupec místo zápisu na klávesnici “vyklikáte” myší, vzorec se nezapíše jako např.:
  • A2
ale zapíše se jako např.:
  • [@Příjmení]

podle záhlaví sloupce, ve kterém je buňka. To platí, pokud je odkaz na stejný řádek, do kterého zapisujete, jinak se použije standardní zápis.

Tento zápis vypadá složitěji, ale ve vzorci pak lépe vidíte, na jaký sloupec se odkazujete. Navíc tato forma není povinná – pokud chcete opravdu napsat A2, můžete – stačí použít klávesnici.

Pro informace o absolutním odkazování ve vložené tabulce klikněte sem.

Datamining a Power Pivot

Excel má různé zajímavé doplňky. Například Power Pivot, pro tvorbu malých datových skladů, Data Mining, pro… datamining, Power View pro tvorbu pěkných reportů nebo Power Map pro tvorbu atraktivních mapových výstupů.
Tyto doplňky umí pracovat pouze s daty seskupenými do tabulek – jinak s nimi nic nepořídíte.

Filtr, vzhled

Kromě uvedených podstatných důvodů se nám může líbit třeba to, že tabulky se samy naformátují docela hezkým způsobem, a že se přidá filtr. To si ale umíme zařídit i jinak, na to bychom tabulku vkládat nepotřebovali.

Závěr

Každopádně práce s tabulkami jako tabulkami má, podle mého názoru, v Excelu budoucnost – a s každou další verzí se na ni klade větší důraz. Takže doporučuji používat.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

2 Komentářů

  1. Osobně se považuji za jednoho z největších propagátorů nástroje/objektu Tabulka ve střední Evropě 😉 a proto bych si dovolil doplnit pár dalších “drobností”, které u něj oceňuji: velice jednoduché označování CELÉHO řádku/sloupce; specifické zobrazování, bez nutnosti Ukotvit příčky; možnost Filtrování VÍCE OBLASTÍ (tabulek) VE STEJNÉM SLOUPCI; jednoduché používání NÁZVU tabulky bez nutnosti práce s Názvy; využití Tabulek jako ZDROJE DAT pro Kontingenční tabulku s jednoduchou AKTUALIZACÍ; FILTROVÁNÍ v Tabulkách pomocí nástroje PRŮŘEZ; využití Tabulek pro POMOCNÉ OBLASTI některých funkcí (SVYHLEDAT); SOUHRNNÝ ŘÁDEK počítající data dle aktuálního FILTRU;… …a asi by se ještě něco našlo… Celé je to hlavně RYCHLÉ, SNADNÉ a ŠIROCE POUŽITELNÉ 🙂

  2. Objekt tabulka používám často a je to velice užitečná věc. Bohužel se mi podařilo v excelu vypnout přidávání nových řádků a tabulka se tak nerozšiřuje. Nevíte někdo jak to opět obnovit? Předem díky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář