S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Příklad

V Excelu někdy pracujeme s opravdu velkými tabulkami a dlouhými řadami záznamů. Pokud pro takto velké tabulky provádíme rozsáhlejší výpočty, může se stát, že se práce se souborem neúnosně zpomaluje.
Excel je defaultně nastavený tak, že při každé změně nějakého vzorečku přepočte všechny vzorce. U velkých souborů ale trvá přepočtení i několik minut – a pokud po každé změně čehokoliv zablokuji Excel (a současně většinu dalších aplikací) na několik minut, je to pěkná otrava.
Že Excel zrovna stávkuje z důvodu probíhajícího výpočtu zjistím v pravé dolní liště podle stavu “Calculating” a uvedeného procenta:
 calculating_vzorce_ukazka

Návod

Pomoc je jednoduchá.
Stačí vypnout automatické přepočítávání a nastavit jej na ruční. Excel pak nebude vzorce přepočítávat hned, ale počká na přímý příkaz uživatele.
Takže si mohu zadat všechny potřebné vzorce a až nakonec nechat vše přepočítat.
Přepnutí výpočtů z automatického na ruční se provádí v kartě Formulas/Vzorce v Calculation Options:
vypnuti_prepocitavani_vzorcu_tlacitko
Změním tedy nastavení a píšu všechny vzorce, které potřebuji. Pak, pokaždé když chci provést výpočet, buď kliknu na vedlejší tlačítko nebo zmáčknu F9 – tím se vše přepočte.
  • Vím, že když pracuji v tomto režimu manuálních výpočtů, mám občas tendenci na to zapomenout a pak se divit, že se vzorce nepřepočtou – takže si na to je dobré dávat pozor.
  • Pro malé tabulky, kde přepočet trvá pár desetin vteřiny (a takových je většina), toto vypnutí většinou nemá smysl používat.
  • Můžete si všimnout, že Excel nabízí tlačítko Calculate now (odpovídá F9) a také Calculate sheet. Rozdíl je ten, že první volba přepočte všechny listy, zatímco druhá jen ten aktivní.

V některých případech je velmi vhodné vypnout přepočítávání při ukládání – to abychom nemuseli při každém uložení čekat na přepočet.

To se dělá ve File / Options / Formulas:
vypnuti_prepocitavani_vzorcu_pri_ulozeni

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

2 Komentářů

  1. Ďakujem, excel mi nešiel uložiť a nereagovali niektoré tlačítka a po vypnutí automatického prepočítavania všetko nabehlo ok. Ešte raz ďakujem ušetrilo mi to množstvo práce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář