S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Podmíněné formátování je silný, jednoduchý a přitom málo používaný nástroj Excelu. V tomto článku si ukážeme, jak podmíněné formátování funguje. Budeme předpokládat, že formátujeme buňky na základě hodnot v těchto buńkách. To však není nutné – situace, kdy se buňky formátují na základě jiné buňky, je popsaná tady.

Formátování dle barevných škál a datových pruhů.

Nejjednodušší použití podmíněného formátování. Začneme tím, že označíme všechny hodnoty, které chceme vyhodnocovat. Pak jdeme na Domů / Podmíněné formátování / Barevné škály / vybereme jednu z možností. 
podminene formatovani barevna skala
Čísla se nabarví (v závislosti na vybrané škále) např. tak, že nejvyšší hodnoty jsou zelené, nejnižší červené a zbytek je v tónech zelenožluté nebo červenožluté.
Podobně jako barevné škály fungují datové pruhy. Než bych to vysvětlil, raději si hned vyzkoušejte. Excel prostě vykreslí tak dlouhou žížalku, jak je velká hodnota. (O zajímavých možnostech práce s datovými pruhy je tento článek.)
podmíněné formátování datové pruhy

Pravidla zvýraznění buněk a Pravidla pro nejnižší či nejnižší hodnoty

Tady není v zásadě co vysvětlovat, možnosti jsou dobře popsané, stačí si vybrat a upřesnit.

Správa pravidel

Pokud chceme některé z vytvořených pravidel upřesnit nebo upravit, jdeme v podmíněném formátování na Spravovat pravidla: 
spravovat pravidla podmíněné formátování
A pravidlo upravíme. Často to ale nebývá potřeba.
podmíněné formátování upravit pravidlo

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.