Naskakují vám už pupínky, kdykoliv čtete slova jako „digitální transformace firmy“, „disruptivní inovace“ nebo „konkurenční výhoda“?

Mně také. Tyto termíny se často používají jako klišé, spolu s hromadou jiného povrchního marketingového bullshitu.

Přesto tenhle článek bude o tom, proč je Power BI opravdu disruptivní inovací, která vaší firmě opravdu umožní opravdovou digitální transformaci a tím přinese opravdovou konkurenční výhodu.

Nemusíte mi věřit, už proto, že jsem dost velký fanoušek Power BI a že se jeho učením a konzultacemi dlouho živím, takže rozhodně nejsem nezaujatý. Na moji obhajobu – v posledních pár letech jsem se potkal se stovkami lidí, kteří ve firmách řeší zavádění Power BI (nebo jiného BI) a to, co tady budu psát, nejsou mé představy, ale realita z těchto firem.

Takže proč je Power BI tak disruptivně digitálně transformační?

Protože všechno automatizuje, protože je snadno naučitelné, a protože je fakt levné. A teď znovu a pomalu.

Power BI automatizuje zpracování tabulek

Zpracování běžných tabulek ve firmách fungovalo do teď víceméně tak, že uživatelé stahovali sjetiny ze softwarů řešících účetnictví, logistiku, obchod, banku… a v Excelu je čas od času propojili a vyhodnotili. To firmu stálo obrovské náklady na čas těchto lidí (účetních, marketérů, obchodníků…).

Power BI funguje jinak. Připravíte si report a ten napojíte na zdrojová data. Jak se zdrojová data mění, report se obnovuje, automaticky nebo ručně, a jen se díváte na výsledky. Tedy ty činnosti, které vás každý den zdržují (kopírování, zapisování funkcí, převádění desetinných teček na čárky, řešení čísel, která jsou vlastně text…) se nastaví na začátku jednou a pak – pak už nic. Funguje to pořád.

Zdrojem může být buď přímo online služba (třeba do Google Analytics se propojíte jednoduše zadáním loginu), nebo databáze softwaru (např. tady jsme přímo připojeni do Pohody).

Také je ale možnost připojovat se do Excelu nebo CSV. To používají často firmy, které se z nějakého důvodu nemohou napojit přímo do aplikace (např. do SAPu) – stahují si pořád stejné tabulky s aktuálními daty, dávají je pod stejným názvem do stejné složky a Power BI mají na tento soubor připojené.

Tahle „automatizační“ stránka Power BI není moc sexy, ale podle mě je nejdůležitější a ve firmě ušetří nejvíce peněz.

Jasně, můžete namítnout, že připojovat se k databázím umí všechny běžné reportingové nástroje, ale v žádném to nejde tak snadno a není k dispozici tolik předpřipravených zdrojů. A navíc:

Power BI je snadno naučitelné

Už jsem učil Power BI pěkných pár stovek lidí. Menšina byla z IT, většina z marketingu, logistiky a financí, výroby. Průměrná doba, za kterou se uživatel naučí vytvářet jednoduché, ale funkční reporty, se počítá v desítkách minut.

Je to proto, že Power BI je v lecčems podobné Excelu, ale také proto, že je… prostě jednoduché. Zdroje jsou připravené, Power Query je tlačíkové, DAX je podobný excelovským funkcím a navíc se bez něj na začátku obejdete, vizuály jsou obrázkové.

V Power BI nezápasíte s technikou, můžete se naopak vyřádit co se týká kreativity a logiky. Jasně, i v Power BI jsou komplikované věci, ale trik je v tom, že je potřebují jen pokročilí uživatelé – a začátečníci i bez nich vytvoří hodně funkční reporty.

Power BI je levné (nebo zadarmo)

Stáhněte si Power BI Desktop a dostanete neskutečně silný reportingový nástroj. A zadarmo. Nezaplatíte prostě nic, nemusíte mít ani Excel, ani Office. A je to legální.

Pokud budete chtít publikovat na cloud a sdílet s kolegy, můžete si za 10 dolarů měsíčně pořídit Power BI Pro. Ale to je pořád hodně slušná cena, na to, že s pár licencemi můžete mít vyřešený kompletní reporting malé nebo střední firmy.

Jo, připouštím, že těch 5 000 dolarů měsíčně z verzi Power BI Premium (za celou firmu) už je setsakra hodně, ale to je varianta, která se týká víceméně bank, pojišťoven a obecně těch úplně největších firem.

Microsoft si takhle nízké ceny může dovolit, protože náklady na vývoj (a neustálé rychlé inovace) může rozpustit mezi obrovské množství uživatelů. Takže dojivost jednotlivého zákazníka je malá, ale těch zákazníků je tak strašně strašně moc, že to celkem asi hodí hodně tučnou sumičku.

Vývoj směřuje jednoznačně k tomu, že Microsoft touhle strategií hodně rychle ovládne trh a konkurence rychle zmizí. Dovoluji si prorokovat, že Tableau, Qlik čeká asi stejný osud jako svého času Netscape, Quattro Pro nebo Word Perfect. Znáte je? No právě že ne.

Jasně, nějaký čas tady ještě asi zůstane reporting od SAPu, protože ho SAP bude prodávat společně se svým ERP, a pro specifické účely i open source jako R nebo Python (v Power BI ovšem už zakomponované), ale na zbytek bych moc nesázel.

Takže co

Takže jestli chcete seriózně vyhodnocovat firemní data na strategické i na operativní úrovni, jestli zkrátka chcete přehledně zobrazovat co se ve vaší firmě děje, začíná být Power BI jediným standardem.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář