Tento článek se věnuje tomu, jak použít funkci SAMEPERIODLASTYEAR v kombinaci s filtrováním / průřezováním pomocí nějakého jiného grafu / filtru / průřezu.

Není to tak jednoduché, tak by se zdálo. Tabulky a grafy s funkcí SAMEPERIODLASTYEAR se totiž zhroutí, pokud je zkusíme filtrovat klasicky.

Např. v této tabulce zaznamenáváme pro každý den počty poruch:

Ve vizuálu na základě této tabulky zkusíme (pomocí míry využívající SAMEPERIODLASTYEAR) porovnat loňské a letošní počty incidentů. Nejprve to funguje:

Pokud ale filtrujeme podle dalšího sloupce, např. podle odpovědného manažera, vizuál spadne:

Co s tím tedy? Je třeba vytvořit tabulku kalendářních dat, tu propojit relací s původní tabulkou, a pracovat s ní. Takže krok po kroku:

Kalendářní tabulka

Pokud už ji nemáme, vytvoříme novou kalendářní tabulku. Třeba přes New Table a tento DAXový příkaz, který vytvoří řadu datumů mezi dvěma hranicemi:

  • Calendar = CALENDAR(DATE(2005;1;1);DATE(2020;12;31))

Relace

Tuto kalendářní tabulku propojíme relací s původní tabulkou, přičemž klíčem je datum. Je ale důležité nastavit relaci jako Many to One (nebo One to Many) a Cross filter direction jako Single.

Vytvoření measure a její použití

Measure vytvoříme pomocí funkce SAMEPERIODLASTYEAR, jejím argumentem bude datum z tabulky kalendářních dat. Tuto míru normálně použijeme ve vizuálu, který bude členěný podle datumů z tabulky kalendářních dat.

Poznámka

Tenhle návod jsem napsal dle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Je ale možné, že existuje jednodušší cesta - pokud jí znáte, uveďte ji prosím do diskuse.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář