Tenhle článek popisuje, kdy je nutné pro Power BI reporty používat On-premises data gateway (dále jenom Gateway) a kdy ne.

Předesílám, že v tomhle přehledu popisuji běžné scénáře, nesnažím se o vyčerpávající souhrn.

Aktualizace dat v Power BI Desktop

Tam je to jednoduché. Pokud jste připojeni do všech běžných zdrojů v cloudu nebo na vlastním hardware, kliknete na refresh a data se načtou. Pokud chcete pracovat pouze s Power BI Desktop, nemusíte vůbec řešit Gageway.

Aktualizace dat v Powerbi.com

Zdroje, které jsou online

Třeba Azure databáze, Dataverse, Google Analytics, webové stránky, soubory uložené na OneDrive, na SharePointu, SharePoint Lists, Google tabulky…

Na tyto zdroje obvykle nepotřebujete (a vlastně ani nemůžete) instalovat nic navíc. Jen může být nutné po vypublikování, než bude možné spustit automatický refresh, se znovu přihlásit.

Zdroje, které jsou na všem vlastním počítači

Třeba SQL server na vašem vlastním hardware, Excel nebo csv uložené na vašem vlastním počítači atd.

Aby si z těchto zdrojů mohl powerbi.com refreshovat data, potřebujete na ně nainstalovat Gateway. Je to logické – potřebujete nějaký nástroj, který zpřístupní data uložená na vašem počítači cloudu. Gateway je zdarma a instalace je na pár minut – v korporacích to ale může znamenat prokousání se rozsáhlou byrokracií.

Tři poznámky navíc

  • Z výše uvedeného vyplývá, že pokud chcete mít jako zdroj soubory (csv, xlsx…) je dobré je dát na SharePoint – pak můžete refreshovat z cloudu a nemusíte řešit Gateway.
  • Zdrojem pro reporty může být také třeba Dataflow, sdílený Dataset nebo jiná Power BI komponenta. Tam se pak refreshování řídí touto komponentou.
  • To, co píšu, se týká běžných licencí Pro a Premium per user. Pokud jste velká korporace s licencí Premium per capacity, může být leccos jinak – raději se zeptejte vašich ajťáků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář