Autor: Miroslav Lorenc

Při přenosech dat mezi různými systémy se často setkáváme s potřebou data upravit. K takovým úpravám se hodí například nástroj Power Query – ten nalezneme v Excelu, Power BI, Power Apps, Power Automate, Azure Data Factory, SQL Server Analysis Services, Dynamics 365 a dalších aplikacích Microsoftu. V následujícím příkladu si ukážeme úpravu dat o uživatelích exportovaných z open source aplikace CRM, kde budeme potřebovat upravit záhlaví sloupců – nastavit správné kódování a odebrat konkrétní znaky.

Import dat

Data načteme např. v Excelu pomocí nabídky Data – Načíst a transformovat data – Z textu/CSV. Už v náhledu vidíme, že bude potřeba změnit kódování a pracovat se záhlavím.

Pro správné zobrazení českých znaků se hodí použít kódování 65001: Unicode (UTF-8) – to zvolíme v rozbalovací nabídce Původ souboru. Pokračujeme tlačítkem Transformovat.

Nyní bychom potřebovali v záhlaví odebrat uvozovky. Ručně každé jednotlivé záhlaví upravovat nechceme, protože je jich mnoho. V záhlaví ani nelze použít nástroj Nahradit hodnoty. Můžeme si ale pomoct tak, že provedeme převedeme záhlaví na první řádek a poté provedeme transpozici řádků na sloupce a pak provedeme nahrazení uvozovek v prvním sloupci.

Nahrazení hodnot uděláme pomocí nástroje Domů – Transformace – Nahradit hodnoty. Nejdříve nahradíme mezeru a uvozovku za prázdnou hodnotu a následně nahradíme uvozovku za prázdnou hodnotu.

Nakonec Použijeme první řádek jako záhlaví a máme hotovo.

 

Pokud byste se snažili hromadně upravit záhlaví ve zdroji, který má mnoho sloupců (více jak 16 384), použití dvojitého transponování by nešel použít. Zkuste návod na spojení víceřádkového záhlaví v Power Query.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář