Tento článek je o tom, jak spojit velké množství tabulek, které jsou v jednom adresáři a mají stejné sloupce - například prodejní data za několik měsíců.

Využíváme v něm nástroj, který se ve verzi Excelu 2016 jmenuje "Načíst a transformovat" a je součástí každého Excelu, u verze 2010 a 2013 funguje jako zdarma stáhnutelný doplněk Power Query. U verze Excelu 2007 a starší tento nástroj nefunguje a tento návod tedy nelze použít.

Postup je jednoduchý.

Jdeme na Data / Načíst data / Ze souboru / Ze složky:

Jdeme na složku, jejíž soubory se mají sloučit do jedné tabulky.

V dalším kroku nepotvrdíme - tím bychom načetli jen samotný seznam souborů ze složky. Dáme tedy Kombinovat (resp. třeba Kombinovat a načíst)

V dalším kroku vybereme, za jakého listu se má vše načítat (je dobré, aby se listy jmenovaly stejně ve všech souborech).

A hotovo, v souboru jsou načtená data ze všech souborů - a v prvním sloupci se pozná, odkud se který řádek vzal. Dotaz je samozřejmě možné standardně upravovat pomocí Power Query.

Pokud byste chtěli tento návod vytvořit s relativní cestou ke složce (tedy tak, aby fungovala i při překopírování jinam), jděte na tento návod.

3 Komentářů

  1. Dobrý den,
    prosím, v toto návodu píšete – je dobré, aby se listy jmenovaly stejně ve všech souborech. Pokud se jmenují stejně, tak vše funguje jak má. Mám složku, ve které je cca 50 souborů, ale bohužel, listy se jmenují jinak. Není prosím možné nějak automaticky přejmenovat listy v celé složce?
    Moc děkuji předem.

  2. Dobrý deň, prosím o radu. Mám v Exceli vytvorený zošit s 11 hárkami. Hodnoty, kt. zapisujem do prvého hárku (tzv. sumár), kopírujem potom to ďalších (prerozdeľujem podľa nejakej podmienky). A tu by som potrebovala pomôcť. Som začiatočníčka a rada by som si zjednodušila prácu. Je niečo, v Exceli čo by mi to uľahčilo? Hodnoty, ktoré zapíšem do prvého hárku, aby mi to hneď zapisovalo do ďalšieho hárku podľa nejakej podmienky. Ako na to? Ďakujem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář