Tento článek popisuje rozdíly mezi různými typy spojení tabulek v Power Query. Jedná se o spojení, kdy se jedna tabulka spojí s druhou pomocí klíče. Nejedná se tedy o spojení, kdy zdrojové tabulky dáváme “pod sebe“.

Soubor s dotazy je možné stáhnout tady

Vyjdeme z těchto dvou tabulek, které se mají spojit- resp. z oranžové tabulky se mají přiřadit odpovídající hodnoty do tabulky modré.

Vytvoříme do obou tabulek dotaz a pak ve spojovacím dialogu vybereme, přes které klíče se tabulky spojí, a pak typ spojení – což je to, co popisuje tento článek.

Jak se tedy odlišuje šest uvedených možností?

Left Outer

Při tomto typu spojení se vezmou všechny položky z první tabulky a k nim se přiřadí odpovídající položky ze druhé tabulky. Tam, kde se ve druhé tabulce nic nenajde, se objeví prázdné pole (v našem případě např. jednička). Tam, kde se k hodnotě z první tabulky najde více položek ve druhé tabulce, přiřadí se všechny – vytvoří se více řádků (v našem případě např. dvojka).

RIght Outer

To samé, jen v opačném směru.

Full Outer

Ve výsledné tabulce se zobrazí všechna ID z obou tabulek a k nim odpovídající hodnoty z opačné strany. Opět – pokud se najde z druhé strany více možností, přiřadí se všechny do více řádků.

Inner

Tady se vypíší pouze ID a jejich záznamy, které jsou současně v obou tabulkách – ostatní vypadnou.

Left Anti

Výstupem je levá tabulky, ze které zmizí položky, které jsou obsažené v pravé tabulce. Lze tedy říci, že takto určíme, v čem se tabulky vzájemně odlišují.

Right Anti

To samé z druhé strany.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář