Myslím, že porovnávat Power Apps a Access dává docela smysl. Prostě proto, že pokud si chcete vytvořit funkční aplikaci a moc se při tom nenadřít s kódováním, můžete použít jedno i druhé.

Ještě než se pustíme do souboje Power Apps vs Access, řekněme si, na co nepoužívat ani jedno.

Ani Access ani Power Apps nepoužívejte, když máte data, a vaším úkolem je vyhodnocovat je, počítat je, prezentovat je. K tomu se prostě hodí Power BI. Možná vám to zní samozřejmě, tak jen pro jistotu…

Ale teď zpět k Power Apps vs Access. Mají hodně odlišného, ale i leccos společného.

Co mají společného

  • Oba dva obsahují databázi i uživatelské rozhran. V obou si tedy můžete vytvořit aplikaci, a současně ukládat data se kterými aplikace pracuje. (Pro šťouraly – ano, máte pravdu, Power Apps samotné přímo databázi neobsahuje, mám na mysli Dataverse.)
  • V obou se dá tvořit bez psaní kódu. Prostě uděláte databázi, k ní připojíte formulář nebo sestavu, na jejich políčka napárujete sloupce ze zdroje a něco vyjde.
  • Obojí je Microsoft a obojí je slušně propojené s dalšími jeho aplikacemi a občas i aplikacemi dalších firem
  • Obojí má fialovou barvu 🙂 

Co je fajn na Accessu

Je odladěný

Věci jsou většinou tam, kde je očekáváte, když někam kliknete, tak se fakt něco stane a stane se to HNED, bez načítání. Všechno totiž jede na desktopové aplikaci a ne v prohlížeči na webu. 

Je “ohraničený”

Access je prostě aplikace. Abyste jí zvládli, stačí vám zvládnout ji samotnou, a nemusíte přesně chápat návaznosti na milion dalších platforem. Kdo se někdy snažil zorientovat v Power světě, ten ví, na co narážím.

Je jednoduše propojený s vlastní databází

Access má vlastní, přehlednou, jednoduchou relační databázi, se kterou pracuje. Můžete v ní používat běžné SQL, můžete bleskově zobrazit obsah tabulek, vazby mezi nimi

Není na cloudu

Do cloudu se sice přesouvá skoro všechno, ale pokud jste třeba banka, nemocnice nebo státní správa, tak do cloudu možná prostě nemůžete a není o čem diskutovat.

A proč si nakonec stejně vyberete Power Apps

Je na cloudu

Všechno je na cloudu. Nasazení aplikace je jedním klikem, s aplikací pracuje kolik lidí chce odkud chce, data jsou propojená se spoustou dalších technologií aniž musíte cokoliv nastavovat.

Napojení na Power Automate

Pomocí Power Automate můžete z Power Apps spouštět akce v nespočetně dalších aplikacích. Takže najednou máte sice aplikaci v Power Apps, ale vlastně pracujete se SalesForce, Google tabulkami, Twitterem, databází Amazonu, DropBoxem a miliardou dalších. O řadě z nich jste asi nikdy neslyšeli.

Je to budoucnost

Access je svým  způsobem mrtvý. Od verze 2007 se nezměnilo skoro nic, a předtím asi taky ne, ale to si už nepamatuju.

Zato Power Apps má každý měsíc nové funkce, nové konektory nebo nějakým způsobem upravené GUI. Jestli se bude jedna z našich dvou porovnávaných technologií rychle rozvíjet, tak Access to nebude.

Takže co?

Pokud vytváříte aplikaci, na kterou se hodí Access a Power Apps (což teda určitě není např. aplikace pro vyhodnocování dat, webová aplikace atd…), jděte do Power Apps.