Dávám ke stažení tabulku, kde je možné celkem jednoduše zjistit ze zákaznických dat, které produkty kupují zákazníci společně. 

To bývá dobré vědět – protože díky tomu víte, že zákazník, který si koupí A, si k němu často kupuje B, a je tedy dobré mu ho rovnou nabídnout.

Model využívá v Excelu Power Query a datový model Power Pivotu, bude tedy fungovat jen ve verzích Excelech, které tyto doplňky mají – to už by dnes snad ale neměl být problém.

Model je možné používat i bez pochopení toho, jak funguje – prostě nahradíte data v tabulce (ale ponecháte názvy sloupců) a zrefreshujete. Pokud by vás fungování zajímalo, neměl by být problém podívat se do dotazů a do datového modelu a cokoliv vyzkoumat. V query se také může definovat, kolika nejprodávanějších produktů se analýza týká – většinou nedává smysl analyzovat produkty, které se prodaly jen jednou…

Nevýhodou modelu je to, že výpočty dělá tak trochu hrubou silou – takže pokud máte hodně dat nebo pomalý počítač, počkáte si. Pokud by někoho napadlo, jak to zrychlit, budu rád když pošlete upravenou verzi.

Soubor ke stažení:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář