Power Query, Power Pivot, Power View – k čemu je to všechno dobré?
V tomto článku chci stručně popsat, k čemu jsou a k čemu nejsou základní tři Power nástroje v Excelu. Pokud pracujete s Excelem a neznáte je, je velmi pravděpodobné, že děláte hodně práce zbytečně – takže být vámi, snažil bych se jejich význam pochopit naučit se je.
Tedy, o Power View to tak úplně neplatí – to je taková mrtvolka, která se před pár lety zdála jako zajímavý nástroj pro tvorbu grafů a map v Excelu. Dnes už ale neumí skoro nic, co by nešlo jinde udělat lépe – buď v Excelu pomocí mapových i jiných grafů nebo i kontingenčních tabulek, nebo v Power BI. Takže Power View můžeme zapomenout a tvářit se, že nikdy nebylo…
Power Query
Naopak Power Query je super, máme ho moc rádi a totálně mění způsob, jak se pracuje v s Excelem.
Co Power Query v principu dělá?
Vezme data odněkud, načte je jinam a pokud chcete, tak je mezitím upraví. Power Query data nikam neukládá, je “průtokové”.
To zní trochu hloupě, takže v čem je ta genialita?
- Načtení / propojení si jednou vytvoříte, a pak už ho vždy jen jedním klikem aktualizujete, přičemž se aktualizují i navazující výpočty. Tím odpadá opravdu hodně rutinní práce. Řekněme, že si například v lednu uděláte výpočty nad lednovými daty. V únoru pak ale nemusíte dělat ty samé výpočty, prostě zaměníte data a podíváte se na výsledky – což se dá udělat za pár vteřin.
- Zdrojem dat v Power Query může být soubor s daty (excel, csv, txt…), ale také webová stránka, online služby jako Facebook nebo, a to může být velmi zajímavé, nemusíme ani pro data sahat ven – Power Query může fungovat mezi dvěma tabulkami jednoho souboru.
- Během načtení se dají dělat kouzelné úpravy – dopočítávání, propojování zdrojů, čištění textů a další a další užitečné úpravy. Všechno je spíše o klikání než o zapisování funkcí – tedy velmi uživatelsky přívětivé. Jakmile se s těmito možnostmi seznámíte, bude se vám najednou zdát zapisování funkcí trochu zastaralé.
Celkově – pokud byste se chtěli do Power nástrojů pustit, rozhodně začněte s Power Query – má skvělý poměr skvělé funkcionality a rychlé naučitelnosti.
Power Pivot
Power Pivot ocení spíš pokročilejší uživatelé. Co je tedy zač a co nám umožňuje?
Power Pivot (resp. datový model, který je Power Pivotem spravovaný) je databáze, kam se ukládají data. Tato databáze má vcelku zajímavé vlastnosti:
- Je vždy v xlsx souboru, ale data, která jsou v ní, nejsou v listech
- Jedná se o relační databázi – pokud tedy obsahuje více tabulek, mohou být propojené relacemi. To mimo jiné umožňuje vytvářet kontingenční tabulky nad více tabulkami najednou, což v Excelu jinak nejde.
- V Power Pivotu jsou data uložená efektivněji než v listech. To znamená, že při stejném objemu dat jsou menší soubory, rychlejší výpočty a nejsme limitováni počtem řádků. Zatímco v listu můžete mít tabulku dlouhou maximálně 1 048 576 řádků, v Power Pivot toto omezení neplatí a jste omezeni jen výkonem svého počítače.
- V Power Pivotu se používá pro výpočty jazyk DAX. Ten umožňuje i výpočty, které v Excelu jinak logicky nejdou. Příkladem funkcí, které jsou velmi užitečné, ale v Excelu jen v Power Pivotu, jsou např. CALCULATE, SAMEPERIODLASTYEAR, TOTALYTD, DISTINCTCOUNT.
- Výstupem Power Pivotu může být kontingenční tabulka, nebo výstupy speciálních funkcí jako je třeba CUBEVALUE.
Power Query a Power Pivot
Power Query i Power Pivot se dají použít samostatně, ale také je možné “krmit” Power Pivot pomocí Power Query. Z mé zkušenosti – Power Query se dá obvykle velmi dobře použít bez Power Pivotu, na druhou stranu pokud použijete Power Pivot, je dobré načítat do něj data přes Power Query – můžete je načítat už upravená a také se mě zdá, že to kupodivu dost zvyšuje stabilitu Power Pivotu, která jinak není úplně nejskvělejší.
Takže co?
Jestli zatím neznáte Power Query a Power Pivot, naučte se je, jinak plýtváte časem svým i časem svého zaměstnavatele. A pokud nevíte, kde začít, začněte u Power Query. A, ehm, dobrým začátkem mohou být i naše kurzy…