S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento návod popisuje, jak z tabulky, která obsahuje kompletní data, automaticky vykopírovat pouze data, která nás v tu chvilku zajímají. Využijeme k tomu nástroj Načíst a transformovat (dříve doplněk Power Query)

Tabulka je ke stažení tady

Vyjdeme z této tabulky, do které si zaznamenáváme účastníky kurzů, kteří se přihlásili na určitý termín (pro toto přihlašování by se hodil např. přihlašovací formulář). 

puvodni-seznam

Naším úkolem bude z této tabulky “vytáhnout” pouze ty, kteří se přihlásili na Excel. A tento seznam pak kdykoliv, při doplnění původních dat, pouze aktualizovat – bez nutnosti překopírovávání.

vysledna-tabulka

Původní data musí být v tabulce. Do této tabulky klikneme a jdeme na Data / Z tabulky.

pristup-k-tabulce

Otevře se nástroj Načíst a transformovat. V něm tabulku odfiltrujeme (jako bychom pracovali s úplně obyčejným filtrem), a necháme zaškrtnutý např. pouze Excel. Případně současně provedeme jakoukoliv další úpravu dat. Klikneme na Zavřít a načíst / Zavřít a načíst do.

filtrovani

V dalším okně vybereme, kam se má nová “ořezaná” tabulka vkládat.

umisteni

Tabulka se načetla. Při doplnění nebo změně dat stačí kliknout si na ni pravým tlačítkem a dát Obnovit – data není třeba vykopírovávat a to je báječné…

Tabulka je ke stažení tady

Jinou, podstatně komplikovanější cestou pro řešení tohoto úkolu by bylo zkombinovat makro s automatickým filtrem.

obnoveni

Je třeba upozornit, že filtrování je jen jednou z úprav, které můžeme dělat při přesunu z tabulky do tabulky – vpodstatě můžeme využít všechny změny, které nám Power Query umožnuje.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář