V Excelu se s nástrojem Průřez/Slicer setkáváme dvakrát. Od verze 2010 ho můžeme používat v kontingenčních tabulkách, a od verze 2013 i v obyčejných tabulkách. Druhému případu, použití v běžných tabulkách, se věnuje tento článek. Je docela krátký, protože použití průřezu je v obyčejné tabulce stejně jednoduché jako v té kontingenční.

Příklad

V následující tabulce potřebuji vyfiltrovat pouze některé hodnoty – například pouze červená auta.

vyber_kategorie

Návod

Začnu tím, že vložím tabulku. Tedy kliknu kamkoliv do dat a dále na Vložení / Tabulka.

vlozeni_tabulky_do_tabulky

Potvrdím výběr a dám pozor, aby bylo zaškrtnuté že data obsahují záhlaví. Tabulka je teď pruhovaná – Excel ji vnímá jako tabulku. Pak jdu na Vložení / Průřez (případně se stejným výsledkem na Nástroje tabulky / Návrh / Vložit průřez).

vlozeni_prurezu

V následující tabulce zaškrtnu kategorie, podle kterých budu filtrovat.

vyber_kategorie

A teď už jen klikám na jednotlivé položky. Podle toho, na co kliknu, se aplikuje příslušný filtr. Pokud kliknu na červenou baru, vybarví se pouze červená auta.

pouziti_prurezu

Poznámky:
  • Pokud se vám zdá, že průřez je vlastně filtrování, pak máte pravdu. Průřez je filtr – filtr, který funguje rychleji a elegantněji, ale současně neobsahuje některé funkce běžného filtru – např. filtrování podle číselných rozmezí.
  • Průřez je možné kombinovat s běžným filtrem.
  • Pokud chcete filtrovat podle více kritérií (např. podle značek a barev jako na screenshotech – zaškrtněte více kritérií při zavádění průřezu. Kritéria můžete kdykoliv i doplnit.
  • Pokud se chcete filtrování podle průřezu zbavit, nestačí průřez odstranit klávesou Delete. Tím Vám sice zmizí panel, ale hodnoty zůstanou odfiltrované. Pokud chcete podle průřezu přestat filtrovat, pak musíte buď před jeho smazáním kliknout v panelu průřezu na Vymazat filtr (ikonka trychtýře s červeným křížkem) nebo pak dodatečně zrušit filtr (stejně jako by filtr nebyl vytvořen průřezem).

1 Komentář

  1. Dobrý den, mám dotaz k vašemu příkladu v průřezu – pokud chci filtrovat podle sloupce “E” (na skladě od), avšak pouze podle roku (2013, 2014 atd.), jak to udělat? Mám tabulku s hovory call centra (cca 20 000 řádků), formát data je tento “02.01.2015 8:01:15”. Přes normální filtr to nejde, protože se zobrazuje pouze prvních 10 000 položek, a pokud zadám ve formátu buňky vlastní (rrrr), funkce Průřez mi ukáže pouze řádky s datem 01.01.2014; 01.01.2015 atd. Jiný den se již nezobrazí. Poradíte mi, prosím, jak na to? Děkuji, Ivan V.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář