S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

Tento článek je o tom, jak vytvářet odkazy z jednoho souboru do druhého.

Představte si, že máte dva soubory – “odkazujici.xlsx” a “zdroj.xlsx” – které chcete propojit tak, aby buňka A1 v souboru “odkazujici.xlsx” čerpala z buňky A1 ve “zdroj.xlsx”.

Nejrychlejší cestou je otevřít oba soubory, v souboru “odkazujici.xlsx” v buňce A1 napsat “=” a pak kliknout do “zdroj.xlsx” na A1.

V listu “odkazujici.xlsx” se objeví tento zápis:

 • =[zdroj.xlsx]List1!$A$1

(Pokud chceme, můžeme absolutní odkaz klidně přepsat na relativní.)

Pokud bychom v této chvíli zavřeli list “zdroj.xlsx”, může nás překvapit změna vzorce na:

 • =’C:\Users\JB\Desktop\[zdroj.xlsx]List1′!$A$1

Vypadá to, jako by Excel přepsal relativní adresu (odkaz do stejné složky) na absolutní cestu. Kupodivu to tak ale není. Zkusíte-li oba soubory přesunout do jiné složky (oba do stejné), bude odkaz dál fungovat, jen se změní např. na:

=’C:\Users\JB\Desktop\slozka\[zdroj.xlsx]List1′!$A$1

Samozřejmě pokud bych soubory přesunul do různých složek, odkaz se přeruší.

S tímto tématem se setkáte na našich kurzech ExcelTown.
Aktuálně: kurzy můžete absolvovat jak online, tak prezenčně.

1 Komentář

 1. Ještě to jde taky jako ctrl+c a pak ctrl+v a dát vložit propojení – pak je odkaz mezi sešity relativní.

 2. Ahoj, měl bych dotaz ohledně odkazů z jednoho excel.sešitu do druhého. Ve verzi Office2003 jsem byl zvyklý na to, že odkaz na jiný sešit se po přemístění obou do jiné složky bez problémů přepočítal (upravila se celá cesta). Bohužel ve verzi Office2007 a vyšší toto nefunguje. Mám takto uděláno docela hodně tabulek a nedovedu si představit všechno opravovat při každém přemístění. Může někdo poradit jak na to v nových officech? Nechápu proč to dřív mohlo fungovat a v nových verzích ne.

 3. Na otestování jsem si vytvořil soubory 1.XLSX a 2.XLSX s propojením jednoho na druhý. Pak jsem je přemístil do jiného adresáře a změna umístění odkazu na novou složku se neprovedla. Následně jsme toto udělal se soubory 1.XLS a 2.XLS (s úplně stejným odkazem na druhý soubor). Pak jsem tyto dva XLS přemístil jinam a ejhle. Bez jakéhokoli zásahu se odkaz přepsal na nové umístění (pouze otevřením souboru s odkazem na jiný list). V tomto musí být nový EXCEL jiný a bohužel to nefunguje…Nechápu …

 4. Dobrý den Milane,
  já to teď zkouším ve verzi Excelu 2016 (a předtím jsem to dělal ve verzi 2013) se soubory typu xlsx a normálně to funguje. Ten problém by tedy ve verzích být neměl…
  J.

 5. Zdravím a předně díky za vyzkoušení. Tak to je pro mě záhada, protože já to zkoušel minimálůně na 5ti počítačích s různými verzemi Office2007 až 2016. Ty odkazu fungují, ale neopraví se automaticky. Přitom office byly pokaždé nainstalované standardně bez jakéhokoli donastavování. Na Office2003 bez problémů. Viz. http://1drv.ms/1RNEMP2

 6. Dobrý den,
  prosím o radu. Načítám data ze zdroje, který je ve složce, ke které ostatní pracovníci nemají práva. Potřebuji, aby se těm,kdo nemají práva, tato data nezobrazovala. Přesto když soubor oni otevřou, data se jim zobrazí.
  Je to způsobeno tím, že data zadávám já, která mám ke složkám všechna práva? Jak toto ošetřit? Děkuji za radu.

 7. Zdravím, děkuji za článek přesně toto odkazování mezi soubory jsem potřeboval. Mám ovšem ještě dotaz ohledně hypertextového odkazu. Ve zdroji mám i buňky jako hypertext a v souboru, který čerpá ze zdroje to již hypertext není. Lze to nějak ošetřit, aby byl?
  Předem Děkuji za odpověď

 8. Použijte funkci Hypertextový odkaz, např.:
  =HYPERTEXTOVÝ.ODKAZ(ListX!a1,ListX!a1)

 9. Mohli byste mi prosím poradit.
  Potřeboval bych do wordu odkaz tak aby se mi otevřel na konkrétním listu excelu.
  Děkuju

 10. Dobry den.

  Mohli by jste mi prosim poradi?
  Jak odkazovat na soubor ve stejne slozce, ktery ma v nazvu menici se aktualni datum?

  priklad:
  ve složce ../REPORT bude soubor REPORT.XLS a soubor TRZBA_2019_02_10.XLS

  Predem diky za odpoved.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude publikována.

*

smazat formulářOdeslat komentář